Gospodarka australijskiego buszu

W prestiżowym indeksie Fundacji Heritage oceniającym poziom globalnej wolności gospodarczej, Australia znajduje się na 4 miejscu (Polska na 83). Oceniając podstawowe wskaźniki ekonomiczne Australia może być alternatywą dla inwestycji w Chinach, które są głównym partnerem handlowym Aborygenów.

Gospodarka australijskiego buszu
Źródło zdjęć: © WP.PL

25.09.2008 | aktual.: 26.09.2008 18:17

Obraz
© W tle gmachu opery w Sydney (fot. AFP)

O sile australijskiej ekonomii niech świadczy fakt, że rok 2007 był 16. z rzędu okresem wzrostu, aktualna stopa bezrobocia wynosi ok. 4,3 proc., a budżet wykazuje nadwyżkę w wysokości 1,8 proc. PKB. Prognozy na rok 2008 zakładają wzrost PKB o 2.75 proc. (3.25 proc. w 2007 r.). Na przestrzeni ostatnich 10. lat średnioroczny wzrost gospodarczy wyniósł 3.6 proc. i był w tym okresie najwyższy wśród państw wysoko uprzemysłowionych.

Dostawca dla Chin

Australijski boom gospodarczy jest niewątpliwie wynikiem dynamicznego rozwoju regionu Azji i Pacyfiku, a przede wszystkim ogromnego zapotrzebowania Chin na surowce (wg ostrożnych szacunków 40 proc. australijskiego PKB generowanych jest przez sektor wydobywczy i obsługujące go spółki)
. Australia dzięki swojej geograficznej bliskości jest naturalnym dostawcą gazu ziemnego, ropy naftowej, węgla, uranu, metali strategicznych i produktów rolnych.

Chiny są obecnie głównym partnerem handlowym Australii, a chińskie firmy dokonują wzmożonych transakcji M&A (fuzji i przejęć) miejscowych przedsiębiorstw, szczególnie spółek surowcowych. Tam gdzie akwizycja nie jest możliwa, Chińczycy szukają innych sposobów przejęcia kontroli nad ważnymi strategicznie złożami, np. w postaci długoterminowych (do wyczerpania zasobów) kontraktów, de facto z prawem do ich całkowitego nadzoru w okresie obowiązywania umowy. Dobrym przykładem niech będzie największa australijska firma naftowo-gazowa, Woodside Petroleum z siedzibą w Perth, która posiada rozległe koncesje w australijskiej strefie ekonomicznej przed zachodnim wybrzeżem kontynentu. Otóż żeby dostać się na znajdującą się tam największą na świecie platformę wydobywczą, eksploatującą gaz i będącą de jure własnością australijskiej spółki, wymagana jest zgoda władz chińskich.

|

Obraz
Obraz

Władze w Canberze zdając sobie niewątpliwie sprawę z coraz większego uzależnienia ekonomicznego od Pekinu, mają zarazem świadomość, że obecny wysoki poziom życia w Sydney, Melbourne czy Perth jest właśnie "spieniężeniem" bliskich relacji gospodarczych z Chinami i że nie ma w praktyce innej drogi, niż uznanie przywódczej roli ekonomicznej państwa środka w regionie Azji i Pacyfiku. To pragmatyczne podejście znajduje m.in. wyraz w fakcie, że nowy premier australijskiego rządu jest znanym specjalistą ds. Chin, mówiącym przy tym płynnie po mandaryńsku.

Tak więc, jeżeli wierzymy w dalszy boom gospodarczy w Chinach oraz w wysokie ceny surowców, i zarazem obawiamy się inwestowania w fundusze lokujące środki w mało na ogół przejrzyście działające firmy z Pekinu, Szanghaju czy Szenzenu, warto przyjrzeć się Australii jako realnej alternatywie.

Aborygen = akcjonariusz

Giełda australijska (Sydney - ASX) jest w istocie bardzo podobna do kanadyjskiej (artykuł o giełdzie w Toronto, "Fundusze", nr 6), obie w dużej mierze są w cieniu wielkich, światowych rynków i zarazem charakteryzują się znaczącym udziałem spółek surowcowych wśród notowanych podmiotów. Równocześnie w żadnym innym państwie świata, procentowy udział akcjonariuszy w stosunku do ogółu ludności nie jest wyższy niż w Australii (ponad 52 proc.).

Obraz
© ASX 200 Indeks

Do najbardziej znanych przedsiębiorstw notowanych na ASX należą koncerny BHP Billiton (miedź i inne metale strategiczne) oraz Rio Tinto (ruda żelaza), o którą toczy się największa obecnie bitwa o przejęcie pomiędzy BHP a chińskim państwowym koncernem Chinalco. Równocześnie spółki surowcowe stanowią jedynie nieco ponad 23 proc. łącznej kapitalizacji podstawowego indeksu ASX 200 (wykres), dalsze 23 proc. to instytucje finansowe, następnie branża nieruchomości z 11 proc. udziałem, zdominowana przez tzw. fundusze REIT (R eal Estate Investment Trust), wehikuł umożliwiający legalne uniknięcie płacenia podatku od zysku z inwestycji, poprzez dystrybucję wyjątkowo wysokiej dywidendy (giełda w Sydney charakteryzuje się tradycyjnie wysoką średnią wypłacanej stopy dywidendowej na poziomie przeszło 4 proc.).

Warto ponadto wiedzieć, że miejscowy rynek kapitałowy jest, podobnie jak polski, w istotny sposób stymulowany przez regularny i znaczący napływ środków zgromadzonych przez miejscowe fundusze w ramach obowiązującego systemu ubezpieczeń emerytalno-rentowych.

W efekcie w ciągu ostatnich 20 lat indeks MSCI dla Australii osiągnął ponad 25 proc. lepszy wynik od światowego indeksu MSCI (Morgan Stanley Capital International - indeks bazujący na spółkach notowanych na rynkach wysoko rozwiniętych i będący zarazem podstawowym odnośnikiem dla wyników funduszy inwestycyjnych)
.

Należy przy tym pamiętać, że ostatni "up and down" na cenach surowców oraz ogólnie negatywne nastawienie do rynków kapitałowych, w sposób istotny wpływa na wycenę giełdy w Sydney.

Fundusz Charakterystyka funduszu
UniAsiaPacific A (EUR) Ponad 25 proc. aktywów fundusz lokuje w Australii; pozostałe w Korei Południowej, Hong Kongu, Indiach, Singapurze, Chinach i Tajlandii. Główne sektory inwestycyjne to: finanse, przemysł i branża wydobywcza.
BGF Pacific Equity A2 (USD) Zaangażowanie na rynku australijskim wynosi około 5 proc. Blisko 60 proc. portfela inwestowane jest w Japonii. Główne branże to: przemysł, branża finansowa, materiałowa i informatyczna.
Raiffeisen-Pacyfik-Akcje (EUR) W walory wyceniane w dolarach australijskich fundusz inwestuje na ponad 11 proc. środków. Jedną z głównych pozycji w portfelu stanowią akcje Telstra Corporation, australijskiego koncernu telekomunikacyjnego. Duża część aktywów lokowana jest w walory wyceniane w walucie Hong Kongu.
Schroder ISF Asia Pacific Property Securities A (Acc) (USD) Fundusz inwestuje głównie w akcje oraz papiery dłużne przedsiębiorstw japońskich i mających siedzibę w regionie Australazji.
Pioneer FG SFIO subfundusz Surowców i Energii Typ funduszu funduszy. Do 50 proc. środków może być inwestowane w fundusz Pioneer Funds Austria - Gold Stock, który swoje aktywa lokuje w wybrane akcje spółek Ameryki Północnej, Afryki Południowej oraz Australii, związanych z wydobyciem lub przetwórstwem złota, innych metali szlachetnych lub pozostałych surowców.
AIG SFIO Parasol Podatkowy AIG Subfundusz Obligacji Światowych (USD) Fundusz inwestuje w obligacje emitowane przez podmioty notowane w USA, w Europie, Azji i Australii posiadające rating co najmniej BBB (Standard&Poors) z terminami zapadalności wynoszącymi zazwyczaj od trzech do dziesięciu lat.

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych funduszy

Marcin Król

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)