Gotowość do wsparcia MFW zależna od poziomu uczestnictwa Polski w pracach nad paktem fiskalnym -

26.01. Warszawa (PAP) - Nie należy łączyć dwóch spraw, jakimi jest pakt fiskalny i kwestia udzielenia pożyczki przez NBP Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu, choć nie ulega...

26.01.2012 | aktual.: 26.01.2012 18:08

26.01. Warszawa (PAP) - Nie należy łączyć dwóch spraw, jakimi jest pakt fiskalny i kwestia udzielenia pożyczki przez NBP Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu, choć nie ulega wątpliwości, że gotowość i determinacja do wsparcia funduszu będą zależały od poziomu uczestnictwa Polski w pracach nad paktem fiskalnym - poinformował w czwartek premier Donald Tusk.

"(...) Jeśli ocenimy, że ostateczne propozycje nie gwarantują nam wpływu na decyzje, nie podpiszemy tego paktu i o tym poinformowałem wszystkich zainteresowanych. Kluczowe jest dziś i o to będzie bój - czy ewentualne spotkania państw tylko strefy euro będą czymś rzadkim, nadzwyczajnym i poświęconym jakimś bardzo specyficznym problemom strefy euro i wtedy możemy rozważyć akceptację dla takiego formatu, czy też te spotkania strefy euro będą główną zasadą działania paktu fiskalnego i na to naszej zgody nie będzie i wtedy naszego podpisu pod paktem nie będzie" - powiedział w czwartek dziennikarzom.

We wtorek premier Tusk poinformował, że Polska może nie przyłączyć się do paktu fiskalnego, jeśli będzie on dzielił Unię Europejską na członków strefy euro oraz pozostałe kraje.

Tusk pytany o pożyczkę dla MFW stwierdził:

"Ja bym jednoznacznie nie łączył dwóch spraw: paktu fiskalnego i naszej pożyczki dla MFW, chociaż związki są, ale nie jest to bezpośrednio ta sama sprawa. W samym pakcie fiskalnym nikt nie reguluje relacji z MFW, ale jestem w kontakcie także z prezesem Belką w tej kwestii i nie ulega wątpliwości, że nasza determinacja czy gotowość do współpracy będzie zależała od poziomu naszego uczestnictwa w pracach paktu fiskalnego" - powiedział premier.

W ubiegłym tygodniu Zarząd Narodowego Banku Polskiego poinformował w komunikacie, że po zapoznaniu się z wnioskiem ministra finansów z 16 stycznia 2012 r. w sprawie udzielenia przez NBP pożyczki bilateralnej Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu postanowił przychylić się do prośby ministra finansów zawartej we wniosku i upoważnił prezesa NBP do zadeklarowania wobec rządu RP i MFW gotowości partycypacji NBP w czasowym zwiększeniu zasobów finansowych MFW w formie pożyczki bilateralnej. Ostateczna decyzja o udzieleniu pożyczki na rzecz MFW zostanie podjęta przez zarząd NBP po uzgodnieniu z MFW warunków umowy.(PAP)

jba/ ana/

Źródło artykułu:PAP
finansebankibudżet
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)