GPW kontynuuje korektę
Czwartkowa sesja na GPW zakończyła się wzrostami wszystkich indeksów. WIG20 zyskał 0,67 proc., rosnąc do 1819,56 pkt.
Reprezentujący szeroki rynek WIG wzrósł natomiast o 0,66 proc. do 29940,56 pkt. W obu przypadkach wygrana strony popytowej nie zmieniła układu sił na wykresach. Dlatego wciąż nie ma sygnałów, że rozpoczęta w połowie czerwca korekta czteromiesięcznych wzrostów, została zakończona.
Dzisiejsza sesja w Warszawie rozpocznie się od niewielkich spadków. Sugerują to nie tylko tracące na otwarciu kontrakty terminowe na indeks WIG20 (-0,7 proc.), ale również notowane na minusach kontrakty terminowe na główne amerykańskie indeksy. Cieniem na notowania spółek paliwowych może kłaść się również taniejąca ropa.
Piątkowe kalendarium jest bogate w publikacje makroekonomiczne. Jeszcze przed rozpoczęciem sesji inwestorzy dowiedzą się jak w maju kształtowała się dynamika produkcji przemysłowej we Francji (prognoza: 0,0 proc.), o godzinie 10:30 zostaną opublikowane czerwcowe dane o inflacji PPI w Wielkiej Brytanii (prognoza: -0,8 proc.), a po południu dane ze Stanów zjednoczonych nt. majowego bilansu handlowego (prognoza: -29,9 mld USD), cen importu (prognoza: 1,5 proc.) oraz lipcowy indeks nastroju Uniwersytetu Michigan (prognoza: 70 pkt.). To te raporty mogą zdecydować o losach dzisiejszej sesji.
Z punktu widzenia analizy technicznej najważniejszym zadaniem jakie ma przed sobą popyt, to niedopuszczenie do przełamania poziomu 1800 pkt. przez indeks dużych spółek. Takie wybicie, jakkolwiek będzie miało jedynie symboliczny wymiar, bo wciąż tym głównym wsparciem są okolice 17770 pkt. (przełamana na początku czerwca linii bessy), to istotnie mogłoby popsuć nastroje na rynku, stawiając posiadaczy akcji w trudnym położeniu.
Marcin R. Kiepas
X-Trade Brokers DM S.A.