GPW: Marża EBITDA 50,5% to poziom od którego rentowność 'powinna się odbijać'

Warszawa, 29.04.2016 (ISBnews) - Giełda Papierów Wartościowych (GPW) zakłada, że 50,5% marży EBITDA po I kw. to poziom, od którego rentowność na tym poziomie powinna się odbijać, poinformował wiceprezes ds. finansowych Paweł Dziekoński.

29.04.2016 | aktual.: 05.05.2016 18:10

"Marża EBITDA na poziomie 50,5% to poziom, od którego zakładamy, że będziemy odbijać się w górę" - powiedział Dziekoński podczas konferencji wynikowej. Według jego słów, m.in. amortyzacja ma rosnąć w związku z planowanymi inwestycjami.

Komentując wyniki podkreślił, że na zysk netto za I kw. 2016 roku istotny wpływ miało uwzględnienie opłaty na KNF za cały rok wobec dotychczasowego rozliczania w ujęciu kwartalnym. Z kolei na przychody wpływ miały m.in. mniejsza średnia opłata od transakcji, niższe obroty na akcjach, czy sezonowość i przesunięcia rozliczeń w segmencie towarowym.

Wiceprezes ds. strategii Grzegorz Zawada wskazał kluczowe inicjatywy prorozwojowe, realizowane systematycznie przez giełdę: praca nad free float i szybkością (velocity) obrotu poprzez pozyskiwanie nowych aktywnych uczestników, przyciąganie inwestorów i emitentów (13 prospektów w KNF), planowana "segmentacja" NewConnect, dalsze "porządkowanie" rynku obligacji, gdzie widzi znaczący potencjał wzrostu.

Ponadto podkreślił, że GPW już dostrzega efekt promocji stawek opłat transakcyjnych po 4 miesiącach - "niemal taki jaki zakładano". Ponownie uruchomiona została usługa kolokacji i z tego tytułu już pojawia się kilkanaście mln zł obrotów na sesję. Globalny ABN Amro Clearing operacyjnie zacznie działać na początku maja. Giełda liczy na pewien przełom z tym związany w postaci aktywności zupełnie nowych inwestorów. Pojawił się również nowy klient - Flow Traders, który również dostarczył nowy wolumen na rynek.

Zawada zaznaczył ponadto, że w segmencie produktów informacyjnych nastąpił "historyczny" kwartał pod względem przychodów. Chociażby usługa non display dla algorytmów zyskała 29 klientów na koniec I kw. i oczekiwane są kolejne umowy.

GPW chce przejąć ponadto administrowanie stawkami WIBID i WIBOR. "Trwają rozmowy z bankami i dotychczasowym administratorem. Zaraz wejdzie nowy reżim regulacyjny UE i giełda jest w stanie go wypełniać i może to być ciekawy projekt" - ocenił wiceprezes GPW.

Zawada podsumował, że efektem tych działań jest aktywność nowych klientów w postaci ponad 9,4 mld zł w I kw. wobec 21 mld w całym 2015. "Są to nowe obroty w miarę stałe, nieskorelowane z wahaniami średniego dziennego obrotu. Nadal celem jest dalsza poprawa obrotowości rynku" - wskazał wiceprezes GPW.
Na rynku terminowym ocenił, że kontrakty na indeks WIG 20 "z lekka zaczynają się poprawiać wolumenowo" i cieszą nowi klienci na tym instrumencie z 7,3% udziału. Według jego słów, dynamicznie rozwijają się kontrakty na akcje.

Co do rynku towarowego - prezes TGE Ireneusz Łazor podkreślił zmianę raportowania transakcji OTC w ramach europejskiego programu raportowania. Dostrzega on rosnącą aktywność na forward na cenę zielonych certyfikatów, w segmencie gazowym wolumeny są podobne r/r, ale usługi TGE zdobywają klientów na "dobilansowywanie" pozycji. W segmencie energii elektrycznej Łazor podkreśla dużą aktywność na instrumentach spot. W jego ocenie niepewność rynkowa czai się wokół cen węgla, losów odnawialnych źródeł energii, czy kształtowania produkcji instalacji wiatrowych. Podsumował, że obserwuje pojawianie się istotnej liczby nowych uczestników rynku każdego tygodnia.

Tymczasem w kwestii inwestycji w Aquis Exchange zarząd GPW powtórzył, że monitoruje proces podwyższenia kapitału platformy i będzie analizować sytuację.

GPW prowadzi rynek regulowany dla akcji oraz instrumentów pochodnych, a także alternatywny rynek akcji NewConnect dla spółek wzrostowych. Rozwija także Catalyst - rynek przeznaczony dla emitentów obligacji korporacyjnych i komunalnych oraz rynki towarowe. Od listopada 2010 r. GPW jest spółką publiczną notowaną na prowadzonym przez siebie parkiecie.

(ISBnews)

Źródło artykułu:ISBnews
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)