GPW przedłuża okres niższych opłat transakcyjnych

Warszawa, 29.03.2016 (ISBnews) - GPW utrzymuje niższe opłaty transakcyjne od obrotu kontraktami terminowymi na indeks WIG20 do końca I półrocza. Z kolei do końca września giełda znosi opłaty pobierane od animatorów akcji małych i średnich spółek, podała spółka. GPW spodziewa się, że preferencyjne warunki transakcji przyczynią się do wzrostu aktywności w obydwu segmentach rynku.

29.03.2016 | aktual.: 29.03.2016 14:38

"Niższe opłaty transakcyjne obowiązywały od 1 stycznia i decyzją zarządu GPW zostaną utrzymane odpowiednio w drugim i trzecim kwartale bieżącego roku. Dla animatorów kontraktów terminowych na indeks WIG20 obniżka opłaty wynosi obecnie 26,5% (po przekroczeniu progu 15 tys. kontraktów w miesiącu) lub 41,2% (powyżej 30 tysięcy). Okres preferencyjnych warunków transakcji kończy się w tym segmencie 30 czerwca 2016 r. Jeszcze dłużej, bo do końca trzeciego kwartału (30 września br.) zarząd GPW zdecydował się zawiesić opłaty pobierane od obrotu akcjami małych i średnich spółek na głównym rynku GPW" - czytamy w komunikacie.

"Zapewniając animatorom rynku preferencyjne warunki zawierania transakcji, wspieramy płynność obrotu zarówno kontraktami terminowymi na indeks WIG20, jak i akcjami średnich oraz małych spółek notowanych na GPW. Są to dwa bardzo ważne dla nas segmenty rynku. Dotychczasowe doświadczenia potwierdzają, że niższe opłaty zachęcają animatorów do większej aktywności, co stwarza inwestorom możliwość do zawierania transakcji na korzystniejszych warunkach. Poprawia to konkurencyjność polskiego rynku kapitałowego, co sprzyja jego dalszemu rozwojowi" - powiedział wiceprezes GPW Grzegorz Zawada, cytowany w komunikacie.

Animatorem rynku jest krajowa lub zagraniczna firma inwestycyjna, która na podstawie umowy z GPW zobowiązana jest do kwotowania (tzn. do wystawiania zleceń kupna i sprzedaży) cen akcji, obligacji i innych instrumentów finansowych notowanych na rynkach GPW w celu zapewnienia płynności obrotu tymi instrumentami.

Funkcję animatora rynku pełnią dziś 22 podmioty z 57. firm inwestycyjnych i banków działających na warszawskiej giełdzie oraz będących jej członkami. Zajmują się one kontraktami blisko 500 spółek notowanych na rynku głównym, z czego zdecydowaną większość stanowią średnie i małe przedsiębiorstwa.
GPW prowadzi rynek regulowany dla akcji oraz instrumentów pochodnych, a także alternatywny rynek akcji NewConnect dla spółek wzrostowych. Rozwija także Catalyst - rynek przeznaczony dla emitentów obligacji korporacyjnych i komunalnych oraz rynki towarowe. Od listopada 2010 r. GPW jest spółką publiczną notowaną na prowadzonym przez siebie parkiecie.

(ISBnews)

Źródło artykułu:ISBnews
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)