Trwa ładowanie...
d3s5zb1

GPW rozpoczyna publiczne konsultacje ws. nowej klasyfikacji sektorowej emitentów

Warszawa, 18.10.2016 (ISBnews) - Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) zastąpi dotychczasowe klasyfikacje emitentów rynku regulowanego i alternatywnego spójnym modelem branżowym, obejmującym  wszystkich emitentów akcji i obligacji od stycznia 2017 r., podała GPW. Zmiany zostaną poprzedzone konsultacjami ze spółkami oraz uczestnikami rynku giełdowego.

Share
d3s5zb1

"GPW podjęła decyzję o wprowadzeniu nowej klasyfikacji sektorowej emitentów giełdowych. Obowiązujące obecnie odrębne modele podziału branżowego spółek dla rynku regulowanego i alternatywnego zostaną zastąpione jednolitą spójną, trzystopniową klasyfikacją emitentów akcji i obligacji" - czytamy w komunikacie.

Wprowadzenie zmian w zakresie klasyfikacji branżowej spółek ma na celu lepsze ich odwzorowanie z punktu widzenia prowadzonej działalności oraz wyodrębnienie nowych branż, które obecnie nie występują, takich jak odzież i kosmetyki, gry czy biotechnologia. Wraz ze zmianami branżowymi zostaną wprowadzone modyfikacje w zakresie indeksów sektorowych. Dla nowych kluczowych sektorów pojawią się indeksy, które będą śledziły koniunkturę spółek zakwalifikowanych do danej branży, podano również.

"Jednym z najważniejszych elementów procesu zmian klasyfikacji sektorowej spółek będą otwarte konsultacje z uczestnikami rynku giełdowego. Do wszystkich spółek zostanie skierowane indywidualne zaproszenie o wyrażenie opinii odnośnie propozycji GPW. Wszyscy inwestorzy będą mieć możliwość przedstawienia swojego stanowiska poprzez formularz dostępny na stronie GPW" - czytamy dalej.

d3s5zb1

"Obecna klasyfikacja sektorowa została wprowadzona w pierwszych latach funkcjonowania GPW. W tym czasie wzrosła liczba notowanych spółek, pojawiło się wiele branż, które nie mają właściwego odwzorowania w tej klasyfikacji. Chcemy to zmienić w taki sposób, aby spółki te były lepiej eksponowane. Zależy nam na tym, aby proces tych zmian był przeprowadzony wspólnie z uczestnikami rynku, w związku z tym zdecydowaliśmy się na przeprowadzenie konsultacji publicznych" - powiedziała prezes prof. dr hab. Małgorzata Zaleska, cytowana w komunikacie.

Zgodnie z przyjętym harmonogramem, konsultacje publiczne będą trwały do połowy listopada. Następnie GPW przeprowadzi podsumowanie otrzymanych propozycji i podejmie ostateczną decyzję dot. przypisania poszczególnych spółek do określonych sektorów, podsumowano w informacji.

Pod koniec września ISBnews informowało o planach nowej segmentacji obu rynków giełdowych. GPW rozważa m.in. stworzenie oddzielnego segmentu dla sektora cyfrowej rozrywki, w tym przede wszystkim producentów gier.

GPW prowadzi rynek regulowany dla akcji oraz instrumentów pochodnych, a także alternatywny rynek akcji NewConnect dla spółek wzrostowych. Rozwija także Catalyst - rynek przeznaczony dla emitentów obligacji korporacyjnych i komunalnych oraz rynki towarowe. Od listopada 2010 r. GPW jest spółką publiczną notowaną na prowadzonym przez siebie parkiecie.

(ISBnews)

d3s5zb1

Podziel się opinią

Share
d3s5zb1
d3s5zb1