Grad: decyzja KE pozwoli na sprywatyzowanie stoczni

Minister skarbu państwa ocenia, że zgoda Komisji Europejskiej na realizację rządowego planu dla stoczni w Gdyni i Szczecinie pozwoli na spokojne sprywatyzowanie tych zakładów. Aleksander Grad nie krył zadowolenia z decyzji unijnych urzędników i podkreślał, że polskie stocznie będą mogły działać bez długów i konieczności zwrotu pomocy publicznej.

Grad: decyzja KE pozwoli na sprywatyzowanie stoczni
Źródło zdjęć: © PAP

06.11.2008 | aktual.: 06.11.2008 17:29

Minister Grad wyraził opinię, że decyzja Komisji chroni pracowników stoczni bardziej niż byłoby to w przypadku pełnej prywatyzacji. Dodał, że w tej sytuacji będzie można skorzystać z funduszy europejskich, które zagwarantują pakiety osłonowe dla stoczniowców i ułatwią im znalezienie nowej pracy.

Zgodnie z postanowieniem Komisji Europejskiej, rząd ma siedem miesięcy, by uchronić stocznie przed bankructwem i wyprzedaniem majątku przez syndyka upadłościowego.

Polska ma wykorzystać ten czas na przeprowadzenie zmian w stoczniach, podział ich majątku i sprzedaż w przetargu. Uzyskane w ten sposób pieniądze pozwolą na spłatę długów. Nowo powstałe spółki nie będą obciążone koniecznością zwrotu wielomiliardowego, rządowego wsparcia, a ich działalność będzie nieograniczona.

Solidarność Stoczni Szczecińskiej Nowa zapowiada, że nie dopuści do sprzedaży majątku stoczni w częściach, ponieważ grozi to likwidacją firmy.

Wiceprzewodniczący stoczniowej Solidarności Krzysztof Fidura ocenił, że przeprowadzenie restrukturyzacji tak, jak chce tego Komisja Europejska, to wyprowadzenie majątku firmy - a to jest niezgodne z prawem.

kestoczniegrad
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)