Trwa ładowanie...
d2ize7w

Grecki rząd przedstawił nowy pakiet oszczędnościowy

Po wielomiesięcznych negocjacjach z pożyczkodawcami - Unią Europejską i Międzynarodowym Funduszem Walutowym - grecki rząd przedstawił w poniedziałek wieczorem nowy pakiet oszczędnościowy, przewidujący m.in. znaczne cięcia rent i emerytur.

Share
d2ize7w

Nowy pakiet oszczędnościowy ma w środę zatwierdzić parlament w Atenach.

Dwa główne greckie związki zawodowe zapowiedziały na wtorek i środę strajki, aby zaprotestować przeciwko kolejnym oszczędnościom.

Nowy pakiet, który ma przynieść ponad 13 mld euro oszczędności, przewiduje m.in. znaczne cięcia emerytur i rent, całkowite zniesienie dodatkowych wypłat z okazji Bożego Narodzenia, zmniejszenie aż o 20 proc. pensji dyrektorów państwowych przedsiębiorstw. Zmniejszone mają być także wynagrodzenia sędziów i wojskowych. Wiek emerytalny ma zostać podwyższony z 65 do 67 lat.

Znajdująca się na progu bankructwa Grecja czeka na kolejną transzę drugiego pakietu ratunkowego, wynoszącą 31,5 mld euro i ma nadzieję, że na spotkaniu ministrów finansów strefy euro 12 listopada w Brukseli dostanie zielone światło. Warunkiem przekazania tych środków jest realizacja przez Ateny obiecanych przedsięwzięć oszczędnościowych i reform.(PAP)

d2ize7w

Podziel się opinią

Share
d2ize7w
d2ize7w