Trwa ładowanie...
d4luex4

Grupa Azoty chce, by docelowo z Senegalu trafiało rocznie ok. 500 tys. ton fosforytów

29.08. Warszawa (PAP) - Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police szacuje, że przyszłym roku z Senegalu może przypłynąć 200-300 tys. ton fosforytów. Docelowo do spółki trafiać ma około...

d4luex4
d4luex4

29.08. Warszawa (PAP) - Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police szacuje, że przyszłym roku z Senegalu może przypłynąć 200-300 tys. ton fosforytów. Docelowo do spółki trafiać ma około 500 tys. ton, co stanowi połowę rocznego zapotrzebowania Polic - poinformował Krzysztof Jałosiński, wiceprezes Grupy Azoty i prezes Polic.

Podczas prezentacji na konferencji Azoty poinformowały, że przyszłym roku z Senegalu może przypłynąć 200-300 tys. ton fosforytów, a docelowo dostawy mogłyby wynieść 1 mln ton.

Jak zaznaczył podczas konferencji wiceprezes Krzysztof Jałosiński nie jest to jednak celem spółki.

"Żeby docelowo wydobywać 1 mln ton trzeba zainwestować około 80 mln USD, ale nie chcemy tego robić. Zamierzamy dywersyfikować nasze dostawy, żeby zmniejszyć ryzyko. Myślimy, że docelowo będzie do nas przypływało około 500 tys. ton" - powiedział Jałosiński.

d4luex4

Prezes przypomniał, że w ciągu roku zakład w Policach wykorzystuje 1 mln ton fosforytów, a koszt wprowadzenia to 500 mln zł.

Jałosiński poinformował, że szacowany koszt wydobycia fosforytów to 50-60 USD za tonę. Poinformował, że może on jednak ulec zmniejszeniu.

"Na dzisiaj przeprowadzamy działania operacyjne, korzystając z usług firm lokalnych w Senegalu. W momencie, gdy zaczniemy inwestować we własne urządzenia, możemy zmniejszyć ten koszt do około 30 USD za tonę" - powiedział Jałosiński.

Pytany przez PAP, w jakim terminie możliwe jest zmniejszenie o 50 proc. Jałosiński powiedział: "Pierwsze maszyny chcemy wprowadzać za około 2 lata, ale należy pamiętać, że będzie to proces stopniowy; myślę, że właściwy termin to 4 lata" - powiedział Jałosiński.

d4luex4

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police podpisały umowę kupna 55 proc. akcji African Investment Group za 28,85 mln USD, uzyskując w ten sposób dostęp do złóż surowców w Senegalu.

Senegalska spółka African Investment Group posiada koncesję na dostęp do złóż piasków ilmenitowych Sud Saint Louis oraz pozwolenie na eksplorację złóż fosforanów wapnia w rejonie Lam Lam oraz Kebemer.

Z tego pierwszego złoża surowiec ma być eksploatowany przez cztery lata. Wstępne szacunki mówią, że żywność drugiego złoża to ponad 50 lat. (PAP) jow/ seb/ asa/

d4luex4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4luex4