Trwa ładowanie...
d5zl5sr

Grupa Azoty chce, by docelowo z Senegalu trafiało rocznie ok. 500 tys. ton fosforytów (opis)

29.08. Warszawa (PAP) - Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police szacuje, że w przyszłym roku z Senegalu może przypłynąć 200-300 tys. ton fosforytów. Docelowo do spółki trafiać ma...

Share
d5zl5sr

29.08. Warszawa (PAP) - Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police szacuje, że w przyszłym roku z Senegalu może przypłynąć 200-300 tys. ton fosforytów. Docelowo do spółki trafiać ma około 500 tys. ton, co stanowi połowę rocznego zapotrzebowania Polic - poinformował Krzysztof Jałosiński, wiceprezes Grupy Azoty i prezes Polic.

Podczas prezentacji na konferencji Azoty poinformowały, że w przyszłym roku z Senegalu może przypłynąć 200-300 tys. ton fosforytów, a docelowo dostawy mogłyby wynieść 1 mln ton.

Jak zaznaczył podczas konferencji wiceprezes Krzysztof Jałosiński nie jest to jednak celem spółki.

"Żeby docelowo wydobywać 1 mln ton trzeba zainwestować około 80 mln USD, ale nie chcemy tego robić. Zamierzamy dywersyfikować nasze dostawy, żeby zmniejszyć ryzyko. Myślimy, że docelowo z Senegalu będzie do nas przypływało około 500 tys. ton tego surowca" - powiedział Jałosiński.

d5zl5sr

Prezes przypomniał, że w ciągu roku zakład w Policach wykorzystuje 1 mln ton fosforytów, a koszt ich zakupu to ok. 500 mln zł.

Jałosiński poinformował, że szacowany koszt wydobycia fosforytów to 50-60 USD za tonę. Poinformował, że może on jednak ulec zmniejszeniu.

"Na dzisiaj przeprowadzamy działania operacyjne, korzystając z usług firm lokalnych w Senegalu. W momencie, gdy zaczniemy inwestować we własne urządzenia, możemy zmniejszyć ten koszt do około 30 USD za tonę" - powiedział Jałosiński.

Dodał, że spółka prowadzi rozmowy z hiszpańskim konkurentem prowadzącym działalność w okolicy przejętych przez Police złóż, o wspólnej inwestycji w kolej, co mogłoby się przyczynić do obniżenia kosztów dostaw.

d5zl5sr

Pytany przez PAP, w jakim terminie możliwe jest zmniejszenie kosztów o 50 proc. Jałosiński powiedział: "Pierwsze maszyny chcemy wprowadzać za około 2 lata, ale należy pamiętać, że będzie to proces stopniowy; myślę, że właściwy termin to 4 lata".

Prezes poinformował, że obecnie trwają także badania złóż ilmenitów, do których spółka uzyskała dostęp.

"Zobaczymy czy potwierdzą się analizy odnośnie jego wielkości i czy eksploatacja byłaby opłacalna" - dodał.

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police podpisały umowę kupna 55 proc. akcji African Investment Group za 28,85 mln USD, uzyskując w ten sposób dostęp do złóż surowców w Senegalu.

Senegalska spółka African Investment Group posiada koncesję na dostęp do złóż piasków ilmenitowych Sud Saint Louis oraz pozwolenie na eksplorację złóż fosforanów wapnia w rejonie Lam Lam oraz Kebemer.

Ze złoża Lam Lam surowiec ma być eksploatowany przez cztery lata. Wstępne szacunki mówią, że żywotność złoża Kebemer to ponad 50 lat. (PAP) jow/ asa/

d5zl5sr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d5zl5sr
d5zl5sr