Grupa Azoty może poinformować o akwizycji w tym roku, maleją szanse na Organikę
Warszawa, 15.05.2014 (ISBnews) - Grupa Azoty nie wyklucza, że w tym roku poinformuje o akwizycji spółki, która zwiększyłaby jej moce produkcyjne, choć o...
15.05.2014 | aktual.: 15.05.2014 12:53
Warszawa, 15.05.2014 (ISBnews) - Grupa Azoty nie wyklucza, że w tym roku poinformuje o akwizycji spółki, która zwiększyłaby jej moce produkcyjne, choć o akwizycjach - i to raczej nie spółek surowcowych - myśli raczej w długookresowej perspektywie, poinformował agencję ISBnews wiceprezes Andrzej Skolmowski. Według niego, szanse na zakup części biznesu Ciechu - Organiki-Sarzyna są z każdym miesiącem mniejsze.
"Myślimy o akwizycjach spółek zwiększających nasze obecne moce, ale podjęcie decyzji o akwizycji i jej przeprowadzenie w przemyśle chemicznym to długotrwały proces. Dlatego, jeżeli będzie taka możliwość, to ogłosimy jeszcze w tym roku, ale globalnie myślimy o tym w perspektywie do 2020 roku" - powiedział Skolmowski w rozmowie z ISBnews.
Dodał, że Grupa chce "rozwijać się w oparciu o trzy filary: wzrostu EBITDA, doskonałości operacyjnej oraz rozwoju organicznego". "Oczywiście, jesteśmy otwarci także na przejęcia, ponieważ to zapewniłoby nam wzrost EBITDA. Na pewno jednak myślimy o firmach produkcyjnych, a nie o nowych surowcach" - zaznaczył.
Dodał, że tak naprawdę nie ma ciekawych okazji do akwizycji, jeśli chodzi o surowce, także w Afryce (należące do grupy kapitałowej Zakłady Chemiczne Police posiadają koncesje na dostęp do złóż fosforytów i ilmenitów w Senegalu).
W najbliższym czasie Grupa Azoty otworzy na tym kontynencie tylko spółkę handlową, ponieważ jest to niezbędne, aby móc startować w rządowych przetargach na zakup surowców, wyjaśnił Skolmowski. Jego zdaniem, nie będzie to wielki koszt finansowy, ale ważny krok pod względem logistycznym.
Podkreślił, że spółka jest nadal w procesie rozmów na temat Organiki, ale musi czekać na efekty rozmów Skarbu Państwa ze spółką Jana Kulczyka na temat jej inwestycji w Ciech.
"Prawdopodobieństwo realizacji tej akwizycji jest z każdym miesiącem mniejsze" - stwierdził wiceprezes.
Należące do grupy kapitałowej Zakłady Azotowe Puławy złożyły Ciechowi warunkową ofertę nabycia 98,85% akcji Zakładów Chemicznych Organika-Sarzyna w marcu ub.r.
Pytany o plany związane ze spółką kolejową, Skolmowski powiedział, że trwają analizy, a decyzje zostaną podjęte dopiero w przyszłym roku.
W marcu br. wiceprezes powiedział ISBnews, że Grupa Azoty ma własny pomysł na zagospodarowanie części logistycznej spółki i na razie wstrzymuje rozmowy z Lotos Kolej o stworzeniu wspólnego przedsiębiorstwa.
Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym znajdując swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 9.821 mln zł w 2013 r.
Lesław Kretowicz
(ISBnews)