Grupa Azoty spodziewa się porównywalnych cen nawozów rdr w drugim półroczu

30.08. Warszawa (PAP) - Grupa Azoty spodziewa się, że ceny nawozów w drugiej połowie roku będą porównywalne rok do roku - poinformował dziennikarzy Andrzej Skolmowski, wiceprezes...

30.08. Warszawa (PAP) - Grupa Azoty spodziewa się, że ceny nawozów w drugiej połowie roku będą porównywalne rok do roku - poinformował dziennikarzy Andrzej Skolmowski, wiceprezes spółki. Słabo natomiast przedstawiają się perspektywy tworzyw i alkoholi oxo.

"W drugiej połowie roku ceny nawozów powinny być porównywalne w porównaniu z drugim półroczem 2012 roku" - powiedział Skolmowski.

Czynnikiem niekorzystnym dla segmentu nawozowego są niskie ceny zbóż.

"Na razie jesteśmy jednak spokojni o ten obszar naszej działalności. Gdyby w dłuższym okresie utrzymywały się niskie ceny płodów rolnych, mogłoby to wpłynąć na decyzje zakupowe rolników. Póki co jednak w nawozach jest stabilnie" - powiedział.

Dodał, że bardziej zagrożone byłyby w tej sytuacji nawozy wieloskładnikowe, mniejsze przełożenie miałoby to na nawozy azotowe.

"Długoterminowo nie mamy obaw o sytuację na rynku nawozowym" - poinformował podczas konferencji prezes spółki Paweł Jarczewski.

Skolmowski poinformował, że w ZCh Police trwają intensywne prace nad portfelem nawozowym. Spółka ma stawiać na produkty wysokomarżowe.

"W przyszłym roku portfel Polic będzie już ustabilizowany" - ocenia wiceprezes.

Gorzej przedstawiają się perspektywy obszaru chemicznego na drugą połowę roku.

"Tworzywa i alkohole mają przed sobą trudne półrocze. Wysokie ceny surowców, w tym benzenu i niestabilna sytuacja rynkowa powodują, że będzie to trudny okres w tym segmencie" - ocenia Skolmowski.

Trudności segmentu wynikają m.in. z nadpodaży kaprolaktamu na rynku europejskim, co spowodowane jest zwiększeniem produkcji w Chinach. Wcześniej ten kraj importował duże ilości kaprolaktamu z Europy.

"Nasz kierunek w tej sytuacji to wydłużanie łańcucha wartości, tworzenie produktów wyżej przetworzonych" - zapowiada wiceprezes. (PAP)

morb/ asa/

Źródło artykułu:PAP
chemicznygiełdaspółka

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)