Trwa ładowanie...
df5t4dt
df5t4dt

Grupa Azoty zakłada niewielki wzrost cen nawozów azotowych w II poł. 2016 r.

Warszawa, 11.03.2016 (ISBnews) - Grupa Azoty przewiduje, że w II połowie 2016 r. mogą wzrosnąć ceny nawozów azotowych i wieloskładnikowych. W dłuższej perspektywie grupa liczy na wzrost rynku tworzyw, podała spółka. 
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
df5t4dt

"Na 2016 rok prognozowane są dalsze korekty cen nawozów azotowych, głównie za sprawą znacznej nadwyżki mocznika na rynku. W pierwszej połowie roku ceny mogą być pod dużą presją, nawet w okresach zwiększonego popytu. W drugiej połowie roku prognozowany jest niewielki wzrost cen. Podobna sytuacja może mieć miejsce w przypadku pozostałych nawozów azotowych" - czytamy w raporcie rocznym.

Z uwagi na specyfikę produkcji rolnej spółka nie przewiduje istotnych zmian w zakresie rozkładu popytu na nawozy azotowe w ciągu 2016 roku, jednak ceny mogą podlegać trendom podobnym do ubiegłorocznych. Ceny amoniaku spadały w 2015 r. głównie ze względu na spadki ceny gazu.

"W prognozach na 2016 rok przewiduje się, że ceny nawozów wieloskładnikowych w I półroczu będą utrzymywać się na niskim poziomie, a zmiany ich trendu można oczekiwać w II połowie roku. To, czy nastąpi wzrost cen, będzie zależało przede wszystkim od ilości i jakości zbiorów oraz od ogólnych czynników makroekonomicznych, w tym możliwości eksportowych. Analitycy przewidują zmniejszenie poziomu popytu krajowego w 2016 roku na nawozy wieloskładnikowe ogółem" - czytamy dalej.

df5t4dt

Grupa Azoty oczekuje też spadków cen fosforytów z uwagi na spadek cen nawozów fosforowych.

W segmencie Tworzywa spółka zakłada, że, mimo globalnej nadpodaży, systematyczny rozwój przemysłu motoryzacyjnego w regionie i perspektywy wzrostu PKB w UE dają nadzieję na wzrost konsumpcji w 2016 r.

"W perspektywie długoterminowej należy się spodziewać rozwoju rynku PA6, ze względu na duży potencjał rozwoju w kierunku wydłużania łańcucha produktowego, o znacząco wyższym stopniu zaawansowania technologicznego" - czytamy także w raporcie.

W segmencie chemia spółka prognozuje, że w zakresie produktów OXO rok 2016 będzie okresem dalszej niepewności i ostrożności wyrażonej zachowawczą polityką zakupową ze strony sektorów docelowych.

df5t4dt

Z kolei mimo przewidywanego wzrostu konsumpcji siarki na świecie o ok. 4,5% w stosunku do 2015 roku, rynek ten pozostanie nadpodażowy, co wiąże się z procesem odzysku siarki, głównie z ropy i gazu. "Ceny siarki prognozowane na 2016 rok mają być niższe od ubiegłorocznych poziomów o 5-15 USD/t. Główne determinanty to zwiększenie podaży i dostępności surowca oraz prognozy obniżenia popytu na nawozy wieloskładnikowe w tym DAP (kluczowego konsumenta siarki)" - czytamy dalej.

Grupa Azoty zakłada też, że dzięki stabilnej sytuacji na rynku melaminy, ceny tego produktu w Europie w 2016 roku powinny utrzymać się na poziomach z 2015 roku lub nieznacznie wzrosnąć. Podobnie będzie się kształtował popyt.

Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym znajdując swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.

(ISBnews)

df5t4dt

Podziel się opinią

Share
df5t4dt
df5t4dt