Trwa ładowanie...
d2kg3af
d2kg3af

Grupa Lotos: Kwota ok. 161 mln zł obciąży skons. wynik operacyjny w III kw. br.

Warszawa, 14.10.2015 (ISBnews) - Grupa Lotos złożyła odwołanie od dwóch decyzji Urzędu Kontroli Skarbowej w Bydgoszczy dotyczącej zobowiązań podatkowych i szacuje, że w związku z tym wpływ na skonsolidowany wynik operacyjny za III kw. br. wyniesie ok. 161 mln zł, podała spółka. Natomiast ok. 78 mln zł odsetek od zaległości podatkowej mają obciążyć koszty finansowe minionego kwartału. 
Share
d2kg3af

"Zarząd Grupy Lotos informuje, że w dniu 14 października 2015 r. spółka złożyła do dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku odwołania od dwóch decyzji wydanych przez dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w Bydgoszczy (UKS), w których organ ten określił spółce wysokość zobowiązania w podatku od towarów i usług za okres styczeń-grudzień 2010 r. i styczeń-grudzień 2011 r. oraz wykazał zaległości w kwocie 48,4 mln zł za rok 2010 i 112,5 mln zł za rok 2011" - czytamy w komunikacie.

Według spółki, w decyzjach tych dyrektor stwierdził, że transakcje, w których uczestniczyli dwaj kontrahenci spółki związane były z udziałem w oszustwie podatkowym i zarzucił spółce brak dołożenia należytej staranności w zawieraniu transakcji z tymi kontrahentami. Jednocześnie spółka co najmniej powinna była wiedzieć o tym, że te transakcje wiązały się i były konsekwencją oszustwa podatkowego popełnionego na wcześniejszym etapie obrotu, co w konsekwencji nie daje prawa do odliczenia podatku VAT, podano również.

"Spółka po analizie przedmiotowych decyzji uznała, że zarzuty przedstawione przez dyrektora UKS są w całości nieuzasadnione i w związku z tym złożyła ww odwołania" - czytamy w komunikacie.

d2kg3af

Zgodnie z obowiązującymi przepisami o rachunkowości, zarząd zdecydował, że fakt otrzymania powyższych decyzji określających zaległość podatkową zostanie uwzględniony w kwartalnym raporcie finansowym za III kwartał 2015 roku.

"Szacowany wpływ wyżej wymienionej korekty na skonsolidowany wynik operacyjny wyniesie ok. 161 mln zł. Dodatkowo wynikające z korekty odsetki od zaległości podatkowej w szacowanej kwocie ok. 78 mln zł obciążą koszty finansowe okresu" - czytamy także.

Grupa Lotos jest zintegrowanym pionowo koncernem naftowym, który zajmuje się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej, jej przerobem oraz sprzedażą hurtową i detaliczną wysokiej jakości produktów naftowych. Skonsolidowane przychody spółki wyniosły 28,5 mld zł w 2014 r.

(ISBnews)

d2kg3af

Podziel się opinią

Share
d2kg3af
d2kg3af