Trwa ładowanie...
d299w9z

Grupa Orbis może stracić w wyniku upadłości PBP Orbis max. 13,64 mln zł (opis)

29.09. Warszawa (PAP) - Grupa Orbis może potencjalnie stracić do 13,64 mln zł w wyniku upadłości Polskiego Biura Podróży Orbis, którego właścicielem jest fundusz Enterprise...

Share
d299w9z

29.09. Warszawa (PAP) - Grupa Orbis może potencjalnie stracić do 13,64 mln zł w wyniku upadłości Polskiego Biura Podróży Orbis, którego właścicielem jest fundusz Enterprise Investors - poinformował Orbis w komunikacie.

"Pomimo faktu, że spółka ta ( Polskie Biuro Podróży Orbis - przyp. PAP) nie wchodzi w skład grupy kapitałowej Orbis, ze względów na łączące Orbis S.A. z tą spółką umowy pożyczek w wysokości 7,64 mln PLN oraz ze względu na udzielone poręczenie do wysokości 6 mln PLN dla gwarancji turystycznej, łączna maksymalna wysokość potencjalnych ryzyk związanych z ewentualną upadłością Polskiego Biura Podróży Orbis Sp. z o.o. (nowa nazwa uchwalona przez Zgromadzenie Wspólników w dniu 8 września br. to Polskie Biuro Podróży Traveltime Sp. z o.o.) zamyka się w kwocie 13,64 mln PLN" - napisano w komunikacie Orbisu.

Orbis dodał, że podjął decyzję o rozwiązaniu, ze skutkiem natychmiastowym, umowy licencyjnej zawartej z PBP Orbis, na podstawie której spółka ta korzystała za znaku "Orbis Travel".

d299w9z

"Robimy to dla ochrony marki Orbis. Nie chcemy, by była ona kojarzona z nienależącą do nas firmą i jej zobowiązaniami" - powiedział cytowany w komunikacie prasowym Ireneusz Węgłowski, wiceprezes Orbisu.

Zaznaczył, że Orbis był gotowy pomóc touroperatorowi, zadeklarował np. dodatkowe środki finansowe w postaci gotówki oraz umorzenie części zobowiązań. Warunkiem było to, żeby właściciel, czyli Enterprise Investors również zainwestował w spółkę, ale fundusz tego nie zrobił.

W środę Polskie Biuro Podróży Orbis poinformowało o złożeniu wniosku o upadłość.

"Bezpośrednią przyczyną zaistniałej sytuacji jest fakt, że obecny większościowy udziałowiec spółki, fundusz Enterprise Investors, podjął decyzję, że nie dofinansuje PBP Orbis, o czym poinformował zarząd spółki w dniu 14 września. Do samego końca zarząd PBP Orbis próbował uratować spółkę wdrażając plan restrukturyzacji oraz aktywnie poszukując nowego inwestora" - napisano w komunikacie PBP Orbis.

Od marca Grupa Orbis nie jest właścicielem biura podróży.

Central European Tour Operator SARL, spółka zależna Polish Enterprise Fund VI, LP należącego do grupy kapitałowej Enterprise Investors, kupiła w styczniu od Orbisu 47 proc. udziałów Polskiego Biura Podróży Orbis. Pozostałe 48,1 proc. fundusz nabył w marcu, po uzyskaniu zgody UOKiK.(PAP)

pel/ ana/

d299w9z

Podziel się opinią

Share
d299w9z
d299w9z