Gry kosztami reformy emerytalnej

Rząd chce zmienić zasady liczenia długu publicznego - pisze "Rzeczpospolita". Według informacji dziennika, przygotowywany w Ministerstwie Finansów projekt zakłada, że zostaną zdecydowanie obniżone zapisane w ustawie o finansach publicznych progi ostrożnościowe długu publicznego. W zamian mają z niego zostać wycięte zobowiązania wynikające z utworzenia otwartych funduszy emerytalnych.

Gry kosztami reformy emerytalnej
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Jak wyjaśnia gazeta, dziś w ustawie są trzy takie progi. Przekroczenie przez dług pierwszego progu - 50 proc. PKB oznacza, że nie może wzrosnąć deficyt w budżecie państwa na kolejny rok w proporcji do PKB. Gdy dług będzie wyższy niż 55 proc. PKB trzeba przygotować budżetu państwa bez deficytu lub przynajmniej z takim by zmniejszyła się relacja długu publicznego do PKB. Po przekroczeniu trzeciego progu - 60 proc. -wprowadza się dalsze ograniczenia w wydatkach państwa oraz samorządów.

Według „Rzeczpospolitej", projekt zakłada, że pierwszy z progów zostanie obniżony do 40 proc., a drugi do 50 proc. PKB. To ma zatrzymać narastanie długu publicznego. Dziś rośnie on w tempie przekraczającym 100 mld zł rocznie.

Według Ministerstwa Finansów to rekordowe tempo wzrostu jest efektem przeprowadzenia przed 12 laty reformy emerytalnej. Budżet musi bowiem refundować ZUS pieniądze, które Polacy płacą do OFE, zamiast finansować wypłacane dziś emerytury. Rząd chciałby wyłączyć te wydatki z naszego długu, w zamian obiecując większą dyscyplinę w finansach publicznych.

zusreformaofe

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)