Trwa ładowanie...
d11hzwy

Gryzonie niszczą pola. Rolnicy rwą włosy z głowy

Nornice i myszy panoszą się na polach Opolszczyzny. Problem był już wcześniej, ale to, co dzieje się ostatnio, przechodzi pojęcie. Rolnicy załamują ręce.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Gryzonie od lat dają się we znaki rolnikom z Opolszczyzny
Gryzonie od lat dają się we znaki rolnikom z Opolszczyzny (pixabay.com)
d11hzwy

"Walczymy z niszczycielskimi gryzoniami dopuszczonymi do tego metodami, ale skala zniszczeń i liczebność szkodników rosnąca w zastraszającym tempie powodują, że nasze działania nie przynoszą już efektów" - napisał w liście do redakcji Farmer.pl załamany rolnik z Opolszczyzny.

Jak dodał, niektórzy musieli wręcz zaorać niektóre zasiewy ozime i przesiać je uprawami jarymi, gdyż do żniw z ozimin pozostałoby tylko zielone ściernisko.

- Pola wyglądają, jakby mulczerem ktoś je ściął - skarżył się inny w rozmowie z portalem.

d11hzwy

Obejrzyj także: Susza. Kołodziejczak pokazał ziemię, sucha jak popiół

Co ciekawe, problem dotyka żyzne rejony województwa. To tam myszy i nornice rozpanoszyły się najbardziej. I szkodzą ile wlezie.

Zdeterminowani farmerzy zrzeszeni w Opolskiej Izbie Rolniczej zwrócili się m.in. do ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego z prośbą o interwencję. Chcą pomocy w walce z gryzoniami. Postulują też, by ich region został uznany za dotknięty klęską i o ujęcie takiego ryzyka w ustawie o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarczych.

d11hzwy

Jak czytamy w portalu farmer.pl, rolnicy uważają, że rozprzestrzenianiu gryzoni sprzyja brak mroźnych i śnieżnych zim, ale także moda na stosowanie upraw bezorkowych.

Sprawą zainteresował się też portal topagrar.pl, który pokazuje wręcz zdjęcia pól, które, jak czytamy, wyglądają "jakby przeszedł tam pijany kosiarz z kosiarką żyłkową". Jak twierdzi portal, za szkody odpowiada nornik polny.

Czytaj także: Pandemia koronawirusa wymusza zmiany. Rolnicy wejdą do internetu

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d11hzwy

Podziel się opinią

Share

d11hzwy

d11hzwy