GUS: gorsze oceny koniunktury w przemyśle
W grudniu ogólny klimat koniunktury oceniany jest negatywnie - minus 2 wobec plus 1 w listopadzie. Poprawę koniunktury sygnalizuje 18 proc. badanych przedsiębiorstw, jej pogorszenie - 20 proc. Przed miesiącem było to odpowiednio 20 proc. i 19 proc. - wynika z grudniowego badania GUS.
"Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym w grudniu oceniany jest negatywnie, gorzej niż w listopadzie i w analogicznym miesiącu ostatnich czterech lat. Wpływają na to głównie większe niż przed miesiącem ograniczenia bieżącego i przyszłego portfela zamówień oraz produkcji. Mimo terminowego pozyskiwania należności od kontrahentów, pogorszyły się negatywne oceny bieżącej i przyszłej sytuacji finansowej" - napisano we wtorkowym komunikacie GUS.
Jak wynika z badania, w nadchodzących miesiącach ceny wyrobów mogą nieznacznie się obniżać. Według autorów opracowania, na pogorszenie ocen sytuacji przedsiębiorstw wpływ mają ograniczenia portfela zamówień.
"W najbliższych miesiącach należy oczekiwać zwolnień pracowników na poziomie zbliżonym do prognoz z listopada. Ceny wyrobów przemysłowych mogą nieznacznie spadać" - napisano.
"Ograniczenia bieżącego (zarówno krajowego jak i zagranicznego) oraz przyszłego portfela zamówień, a także produkcji powodują, że dyrektorzy przedsiębiorstw gorzej niż w listopadzie oceniają bieżącą i przyszłą sytuację finansową. Należności od kontrahentów są pozyskiwane terminowo. W przedsiębiorstwach utrzymuje się nadmierny stan zapasów wyrobów gotowych" - dodano.
Autorzy badania zwracają uwagę, że sytuacja przedsiębiorstw poszczególnych klas wielkości jest zróżnicowana.
"Jednostki duże jako jedyne oceniają koniunkturę pozytywnie, chociaż ostrożniej niż w listopadzie. (...) Ogólny klimat koniunktury w jednostkach średnich oceniany jest nadal negatywnie, podobnie jak w listopadzie. (...) Najbardziej pesymistyczne oceny koniunktury są formułowane przez przedsiębiorstwa małe" - napisano.