Trwa ładowanie...
d3vkgq2
d3vkgq2

GUS: inflacja w czerwcu wyniosła 0,3 proc. rdr, a mdm 0,0 proc. (opis)

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w czerwcu br. o 0,3 proc. licząc rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny pozostały bez zmian. Największy wpływ na wartość wskaźnika inflacji miał wzrost cen usług telekomunikacyjnych - poinformował GUS.
Share
d3vkgq2

Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że ceny towarów i usług wzrosły w czerwcu o 0,2 proc. rdr, a mdm spadły o 0,1 proc.

"Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2014 r., utrzymały się przeciętnie na poziomie zbliżonym do zanotowanego przed miesiącem. W poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen" - wskazano w komunikacie GUS. Dodano, że największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w czerwcu wyższe ceny w zakresie łączności (o 2,4 proc.) oraz rekreacji i kultury (o 0,5 proc.), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,13 pkt. proc. i 0,03 pkt. proc.

"Niższe ceny żywności i napojów bezalkoholowych (o 0,3 proc.), a także odzieży i obuwia (o 0,8 proc.) obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,08 pkt. proc. i 0,04 pkt. proc." - dodano.

d3vkgq2

Z danych GUS wynika, że ceny żywności obniżyły się w czerwcu br. w porównaniu z majem o 0,3 proc. "Najbardziej potaniał cukier (o 3,7 proc.), owoce (o 2,9 proc.), tłuszcze zwierzęce (o 1,6 proc.) a także ryż (o 1,1 proc.)" - napisano.

Tańsze niż w maju br. było też pieczywo, jogurty, śmietana, napoje i desery mleczne oraz ryby i owoce morza. Odnotowano także nieznaczny spadek cen jaj.

GUS poinformował, że więcej niż w poprzednim miesiącu konsumenci płacili za mięso - przeciętnie o 0,4 proc.

Napoje bezalkoholowe potaniały natomiast przeciętnie o 0,1 proc., a ceny kawy oraz wód mineralnych lub źródlanych pozostały na poziomie obserwowanym przed miesiącem. Wzrosły ceny soków owocowych i warzywnych (o 0,3 proc.) oraz herbaty (o 0,2 proc.). Za wyroby tytoniowe należało zapłacić o 0,2 proc., a za napoje alkoholowe o 0,1 proc. więcej niż w maju.

d3vkgq2

W czerwcu br. ceny obuwia wzrosły o 0,3 proc., natomiast ceny odzieży ukształtowały się na poziomie o 1,4 proc. niższym niż w maju br.

Ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem obniżyły się w czerwcu br. o 0,1 proc. Z kolei opłaty związane ze zdrowiem pozostały na poziomie notowanym przed miesiącem.

Ceny w zakresie transportu były niższe niż w maju br. o 0,1 proc. Natomiast opłaty związane z łącznością podwyższono w czerwcu br. o 2,4 proc. "Nowe oferty wprowadzone przez operatorów sieci komórkowych wpłynęły na wzrost cen usług telekomunikacyjnych (o 2,5 proc.). Odnotowano natomiast spadek cen usług pocztowych (o 4,1 proc.) i sprzętu telekomunikacyjnego (o 1,6 proc.)" - czytamy w komunikacie.

Z danych wynika, że ceny towarów i usług związanych z rekreacją i kulturą wzrosły w czerwcu o 0,5 proc. Wzrosły też - o 0,1 proc. opłaty związane z edukacją. W tej samej skali podrożały ceny w restauracjach i hotelach.

d3vkgq2

"Spośród innych towarów i usług, w czerwcu br. mniej niż w poprzednim miesiącu płacono za artykuły do higieny osobistej i kosmetyki (o 0,7 proc.). Potaniały także ubezpieczenia (o 0,1 proc.). Podwyższono natomiast ceny w zakresie usług fryzjerskich, kosmetycznych i pielęgnacyjnych oraz opieki społecznej (po 0,1 proc.)" - podał GUS.

W porównaniu z czerwcem 2013 r. wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych wyniósł 0,3 proc. i utrzymał się poniżej dolnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego określonego przez Radę Polityki Pieniężnej (2,5 proc. +/- 1 pkt. proc.) - wskazał GUS.

Jak wynika z danych GUS, największy wpływ na ukształtowanie się wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w ujęciu rocznym miał wzrost w ostatnich 12 miesiącach opłat związanych z mieszkaniem (o 1,6 proc.), a także podwyżki cen napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych (o 4 proc.), które podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 0,41 pkt proc. i 0,26 pkt. proc.

Niższe ceny odzieży i obuwia (o 4,7 proc.), żywności i napojów bezalkoholowych (o 0,9 proc.), a także obniżki opłat związanych z edukacją (o 6 proc.) obniżyły wskaźnik w tym okresie odpowiednio o 0,24 pkt proc., 0,21 pkt. proc. i o 0,07 pkt proc." - podał Urząd.

d3vkgq2

Podziel się opinią

Share
d3vkgq2
d3vkgq2