GUS: koniunktura w przemyśle w lipcu oceniana negatywnie
Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym wyniósł w lipcu tego roku minus 6 wobec minus 6 w czerwcu - podał w piątek Główny Urząd Statystyczny w komunikacie.
Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym w lipcu oceniany jest negatywnie, gorzej niż w czerwcu i w analogicznym miesiącu ostatnich dwóch lat - podał w piątek GUS w komunikacie.
"W lipcu ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na poziomie minus 3 (w czerwcu 0). Poprawę koniunktury sygnalizuje 15 proc. badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 18 proc. (w czerwcu zarówno poprawę, jak i pogorszenie wskazywało 17 proc. jednostek). Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie" - napisano w komunikacie GUS.
GUS zaznaczył, że na nieznaczne ograniczenie portfela zamówień ogółem wpływa spadek zagranicznego i krajowego portfela zamówień przy utrzymujących się pozytywnych ocenach obu portfeli.
"Na ograniczenie portfela zamówień ogółem wpływa spadek zarówno zagranicznego, jak i krajowego portfela zamówień. Przedsiębiorcy wskazują na ograniczenie bieżącej produkcji. Odpowiednie prognozy są pozytywne, ale ostrożniejsze od formułowanych w czerwcu" - dodano.
Wskazano też, że "stan zapasów wyrobów gotowych nieznacznie przekracza poziom uznawany za wystarczający".
Z badania wynika, że utrzymuje się niewielki wzrost należności od kontrahentów.
"Zwiększają się trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych, przewidywania w tym zakresie są nieco bardziej pesymistyczne od formułowanych przed miesiącem" - podano.
Jak poinformował GUS "dyrektorzy planują spadek zatrudnienia, zbliżony do zapowiadanego w czerwcu". "Ceny wyrobów przemysłowych mogą rosnąć wolniej, niż oczekiwano w ubiegłym miesiącu" - dodano.
GUS: spadł wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej w lipcu
Wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej (SI) kształtuje się w lipcu na poziomie niższym od odnotowanego przed miesiącem oraz przed rokiem - wynika z piątkowego komunikatu GUS.
"W lipcu na niewielkie pogorszenie wskaźnika syntetycznego w stosunku do czerwca wpłynął nieznaczny spadek jego składowych w przemyśle i budownictwie przy utrzymaniu się wartości zbliżonych do odnotowanych w ubiegłym miesiącu w handlu i usługach. W skali roku wszystkie składowe wskaźnika uległy obniżeniu, w największym stopniu w budownictwie i usługach" - napisano w komunikacie.
Dodano, że "w porównaniu do poprzedniego miesiąca odnotowano niewielki spadek w zakresie zarówno ocen diagnostycznych, jak i prognostycznych". "Obydwie składowe wskaźnika kształtowały się na niższym poziomie niż przed rokiem" - podano.
Metodologia obliczania przez GUS wskaźnika syntetycznego koniunktury gospodarczej dla Polski (Synthetic Indicator - SI) oparta jest na metodologii wskaźnika ESI (Economic Sentiment Indicator - ESI) opracowanego i obliczanego przez Komisję Europejską dla poszczególnych krajów Unii Europejskiej, strefy euro i Unii Europejskiej ogółem.
Do budowy syntetycznego wskaźnika koniunktury gospodarczej dla Polski wykorzystywane są wskaźniki proste odnoszące się do wybranych pytań, wyrównane sezonowo, pochodzące z badań koniunktury przemysłu, budownictwa, handlu i usług. Do konstrukcji SI zastosowano następujące wagi: 50 proc. dla przetwórstwa przemysłowego, 6 proc. dla budownictwa, 6 proc. dla handlu, 38 proc. dla usług. Są to zaadoptowane wagi metodologii Komisji Europejskiej wynoszące odpowiednio: 40 proc. dla przemysłu, 30 proc. dla usług, 5 proc. dla budownictwa, 5 proc. dla handlu, 20 proc. dla konsumentów.
GUS: koniunktura w budownictwie w lipcu oceniana negatywnie
Ogólny klimat koniunktury w budownictwie oceniany jest w lipcu tego roku, podobnie jak w czerwcu, negatywnie - wynika z opublikowanych w piątek badań Głównego Urzędu Statystycznego.
"W lipcu (podobnie jak w czerwcu) ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie minus 14. W obu miesiącach poprawę koniunktury sygnalizuje 13 proc. przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 27 proc. Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie" - napisano w komentarzu do badania.
Dodano, że "utrzymują się pesymistyczne oceny bieżącego portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej". "Sytuacja finansowa oceniana jest nadal niekorzystnie, choć nieco mniej negatywnie niż w czerwcu. Odpowiednie prognozy są pesymistyczne i gorsze od formułowanych w ubiegłym miesiącu. Przedsiębiorcy przewidują spadek cen robót budowlano-montażowych nieco bardziej znaczący od zapowiadanego w czerwcu" - podano.
GUS poinformował, że portfel zamówień i produkcja budowlano-montażowa oceniane były pesymistycznie, podobnie jak przed miesiącem. Bieżąca sytuacja finansowa oceniana jest negatywnie, choć nieco mniej niekorzystnie niż w czerwcu.
"Odpowiednie prognozy są pesymistyczne i gorsze od formułowanych w ubiegłym miesiącu" - napisano.
"Utrzymują się znaczące opóźnienia w terminowym ściąganiu należności za wykonane roboty budowlano-montażowe" - dodano.
Z przeprowadzonych badań wynika, że dyrektorzy jednostek zapowiadają dalsze ograniczanie zatrudnienia.
"Spadek cen robót budowlano-montażowych w najbliższych trzech miesiącach może być nieco bardziej znaczący od zapowiadanego w czerwcu" - podał GUS.
Spośród badanych przedsiębiorstw 22 proc. (przed rokiem 21 proc.) planuje prowadzenie prac budowlano-montażowych za granicą.
"Dyrektorzy tych przedsiębiorstw spodziewają się jednak ograniczenia portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na rynkach zagranicznych, bardziej znaczącego niż przewidywali przed miesiącem" - uważają autorzy badania.
"W lipcu 19 proc. przedsiębiorstw budowlano-montażowych ocenia swoje moce produkcyjne jako zbyt duże w stosunku do oczekiwanego w najbliższych miesiącach portfela zamówień, 69 proc. jako wystarczające, a 12 proc. jako zbyt małe (przed rokiem odpowiednio: 13, 77, 10 proc.)" - wynika z komunikatu.
GUS: wskaźnik koniunktury w handlu nie zmienił się w lipcu
Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym wyniósł w lipcu tego roku minus 6 wobec minus 6 w czerwcu - podał w piątek Główny Urząd Statystyczny w komunikacie.
Poprawę koniunktury sygnalizuje 13 proc. badanych przedsiębiorstw, pogorszenie 19 proc. (w czerwcu odpowiednio: 14 proc. i 20 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulegała zmianie.
"Oceny dotyczące sprzedaży są negatywne, zbliżone do zgłaszanych w ubiegłym miesiącu. Prognozy w tym zakresie pogarszają się nieznacznie. Utrzymują się trudności w bieżącym regulowaniu zobowiązań finansowych, odpowiednie przewidywania są bardziej pesymistyczne od prognoz formułowanych w czerwcu" - napisano w komentarzu.
Z badań wynika, że utrzymuje się nadmierny poziom zapasów towarów, przewidywany jest też nieco większy spadek zatrudnienia niż prognozowano w czerwcu.