GUS: nastroje konsumentów w II kw. nie pogorszyły się

W II kwartale 2009 r. nie odnotowano dalszego pogarszania się nastrojów konsumenckich społeczeństwa polskiego. Można oczekiwać powolnego odwrócenia niekorzystnych tendencji w dynamice konsumpcji - podał GUS w komunikacie.

W ocenie Urzędu społeczeństwo polskie dostrzega spowolnienie dynamiki rozwoju gospodarczego kraju (w tym również wzrostu swoich dochodów)
, a jednocześnie jest przekonane, że w najbliższej przyszłości dynamika rozwoju gospodarczego kraju i wzrostu dochodów będzie trochę wyższa, niż spodziewana na początku tego roku.

"Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący bieżące tendencje konsumpcji indywidualnej, ukształtował się na poziomie -24,5 pkt. proc. i był wyższy niż w poprzednim kwartale o 0,7 pkt. proc. i niższy o 20,1 pkt. proc. od wartości maksymalnej osiągniętej w IV kwartale 2007 r. (-4,4)" - poinformował GUS.

"Podobnie kształtował się wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący tendencje konsumpcji indywidualnej oczekiwanej w najbliższych miesiącach, który w II kwartale 2009 r. zwiększył się o 3,9 pkt. proc. w stosunku do I kw. osiągając poziom -34,4 pkt. proc. W porównaniu do wartości maksymalnej -5,2, także osiągniętej w IV kwartale 2007 r., wskaźnik ten był niższy o 29,2 pkt. proc." - dodano.

Według GUS osiągnięty poziom i tendencje zmian wartości wskaźników ufności konsumenckiej w I i II kwartale 2009 r. wskazują, że można oczekiwać powolnego odwrócenia niekorzystnych tendencji w dynamice konsumpcji gospodarstw domowych.

"Zaobserwowana w II kwartale 2009 r. poprawa nastrojów konsumenckich dotycząca sytuacji bieżącej jest wynikiem różnokierunkowego (negatywnego i pozytywnego) oddziaływania podstawowych czynników kształtujących dynamikę konsumpcji gospodarstw domowych, natomiast wyłącznie pozytywnych w odniesieniu do sytuacji oczekiwanej w najbliższym okresie" - napisano.

"Szczególnie niekorzystnym obrazem tendencji nastrojów konsumenckich od III kwartału 2007 r. były bardzo szybko narastające obawy przed wzrostem poziomu bezrobocia (w okresie najbliższych 12 miesięcy), które mogły być jednym z głównych czynników, obok negatywnych ocen zmian sytuacji gospodarczej kraju, skłaniających gospodarstwa domowe do ograniczania wydatków konsumpcyjnych, wobec niepewności o miejsca pracy" - napisano.

Jak podaje GUS, w II kwartale 2009 r. zaobserwowano zatrzymanie tych szybko narastających niekorzystnych ocen przyszłej sytuacji na rynku pracy.

Źródło artykułu:PAP
daneguskonsument

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)