GUS podał dane o inflacji

W wrześniu ceny wzrosły o 1 proc., licząc rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny w komunikacie. To mniej niż spodziewali się analitycy. W porównaniu z sierpniem ceny wzrosły o 0,1 proc.

GUS podał dane o inflacji
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

15.10.2013 | aktual.: 15.10.2013 15:50

Analitycy spodziewali się wzrostu o 1,1 proc. licząc rok do roku i wzrostu o 0,1 licząc miesiąc do miesiąca. W sierpniu inflacja wyniosła 1,1 proc. rdr.

Jak czytamy w komunikacie ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2013 r., w stosunku do poprzedniego miesiąca, wzrosły o 0,1%. W poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen. Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie podwyżki opłat związanych z transportem (o 0,8%), wzrost cen odzieży i obuwia (o 0,7%), a także towarów i usług związanych z mieszkaniem (o 0,1%), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,07 p. proc., 0,03 p. proc. i 0,02 p. proc. Niższe ceny w zakresie edukacji (o 6,9%) oraz zdrowia (o 0,4%) obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,08 p. proc. i 0,02 p. proc.

Obraz
© (fot. gus)

We wrześniu br. ceny żywności pozostały na poziomie obserwowanym przed miesiącem (wobec spadku o 1,3% w sierpniu br.). Najbardziej podrożały tłuszcze zwierzęce (o 1,6%) oraz mięso (przeciętnie o 1,1%, w tym mięso wieprzowe - o 2,7%, a wołowe i drób - po 0,4%). Za wędliny należało zapłacić o 0,8% więcej niż w poprzednim miesiącu. Droższe niż w sierpniu br. były artykuły w grupie "mleko, sery, jaja" (o 1,0%, w tym mleko - o 2,1%, jogurty, śmietana, napoje i desery mleczne - o 1,2%, sery - o 1,0%, przy nieznacznym spadku cen jaj - o 0,1%). We wrześniu br. podrożały także ryby i makarony (po 0,2%). Tańsze niż przed miesiącem były natomiast owoce (o 6,5%), cukier (o 1,1%), warzywa (o 0,9%) a także pieczywo i ryż (po 0,2%). We wrześniu br. ceny napojów bezalkoholowych utrzymały się przeciętnie na poziomie notowanym w poprzednim miesiącu. Podrożały soki (o 0,7%) wody mineralne lub źródlane (o 0,2%) oraz herbata (o 0,1%). Obniżyły się natomiast ceny kawy (o 0,2%). Za napoje alkoholowe należało zapłacić o 0,2% więcej
niż w sierpniu br. Wyroby tytoniowe podrożały o 0,1%.

Ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem wzrosły we wrześniu br. o 0,1%.
Opłaty związane ze zdrowiem były niższe niż w sierpniu br. o 0,4%.

W związku ze zmianą ustawy o systemie oświaty, opłaty dotyczące edukacji obniżyły się o 6,9%, w tym w zakresie przedszkoli – o 17,7%.

Ceny w zakresie transportu były wyższe niż w sierpniu br. o 0,8%, głównie w wyniku podwyżek cen paliw do prywatnych środków transportu (przeciętnie o 1,8%), w tym gazu ciekłego - o 5,0%, oleju napędowego - o 1,7%, a benzyn silnikowych - o 1,4%. Obniżono opłaty za usługi transportowe (o 1,6%), a także ceny samochodów osobowych (o 0,1%).

Spośród innych towarów i usług, we wrześniu br. potaniały środki do higieny osobistej (o 0,9%) oraz wyroby kosmetyczne i perfumeryjne (o 0,2%). Podwyższono opłaty za żłobek (o 0,4%). Nieznacznie więcej niż w poprzednim miesiącu konsumenci płacili za usługi świadczone w salonach fryzjerskich, kosmetycznych i zakładach pielęgnacyjnych (o 0,1%).

- Jest to pierwszy od czerwca spadek dynamiki inflacji. Dane pozostały bez wpływu na złotego, lecz mają istotne średnioterminowe implikacje dla polityki pieniężnej. Kombinacja inflacji konsumenckiej znacznie odbiegającej od dolnego odchylenia od celu inflacyjnego oraz roszad personalnych w Radzie Polityki Pieniężnej (w konsekwencji rezygnacji Zyty Gilowskiej przewagę zyska frakcja zwolenników łagodnej polityki pieniężnej) ucina jakiekolwiek spekulacje o możliwości podwyżki stóp na początku przyszłego roku - komnetuje Marcin Pietrzak, analityk DM TMS Brokers.

Zdaniem Pietrzaka RPP zdecyduje się na podniesienie kosztu pieniądza dopiero w drugiej połowie 2014 r., a ostatnie wydarzenia jedynie utwierdzają nas w tym przekonaniu.

inflacjacpiceny
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (122)