Trwa ładowanie...
gus
13-09-2013 14:05

GUS podał dane o inflacji

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu wzrosły o 1,1 proc. w
stosunku do sierpnia 2012 r., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny spadły o 0,3 proc. - podał
Główny Urząd Statystyczny.

GUS podał dane o inflacjiŹródło: Thinkstockphotos
dydahe2
dydahe2

Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że ceny towarów i usług wzrosły w sierpniu o 1,1 proc. rdr, a mdm spadły o 0,3 proc.

Największy wpływ na spadek inflacji w sierpniu o 0,3 proc. mdm miały ceny żywności, które spadły o 1,3 proc, i obniżyły wskaźnik CPI o 0,28 pkt. proc. oraz ceny odzieży i obuwia, których spadek o 2,7 proc. obniżył inflację o 0,12 pkt. proc. - wynika z opublikowanych w piątek danych GUS.

"W poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen. Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie niższe ceny żywności (o 1,3 proc.) oraz odzieży i obuwia (o 2,7 proc.), które obniżyły wskaźnik odpowiednio o 0,28 p. proc. i 0,12 p. proc." - napisano w komunikacie.

"Podwyżki cen w zakresie transportu (o 0,5 proc.), a także towarów i usług związanych z mieszkaniem (o 0,1 proc.) podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 0,04 p. proc. i 0,02 p. proc." - dodano.

dydahe2

Wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu br., w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku, wyniósł 1,1 proc.

"Największy wpływ na ukształtowanie się wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych na tym poziomie miał wzrost cen żywności (o 2,8 proc.), opłat związanych z mieszkaniem (o 2,0 proc.), podwyżki cen w zakresie rekreacji i kultury (o 2,9 proc.), a także wyższe ceny napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych (o 3,6 proc.), które podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 0,60 p. proc., 0,50 p. proc. i po 0,23 p. proc." - głosi komunikat GUS.

"Obniżki opłat związanych z łącznością (o 9,7 proc.), niższe ceny odzieży i obuwia (o 4,8 proc.), a także w zakresie transportu (o 1,4 proc.) obniżyły wskaźnik w tym okresie odpowiednio o 0,40 p. proc., 0,22 p. proc. i 0,13 p. proc." - dodano.

(GUS)
Źródło: (GUS)

dr Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.:
Inflacja w sierpniu wyniosła 1,1 proc. w skali roku i tym razem było to zgodne z oczekiwaniami rynku, jak i naszą prognozą. W sierpniu nie było dużych skoków cen. Ceny transportu wzrosły o 0,5 proc. m/m, ale we wrześniu prawdopodobnie trzeba się liczyć z większym wzrostem. W sierpniu odnotowaliśmy sezonowy spadek cen żywności, zaś dobra w kategorii odzież i obuwie staniały aż o 2,7 proc. m/m. Sierpień to miesiąc wyprzedaży, tym niemniej spadek cen był większy niż średnio w poprzednich latach, co pokazuje, iż popyt nadal jest słaby. W kolejnych miesiącach spodziewamy się lekkiego wzrostu inflacji i w grudniu wyniesie ona 1,5-1,6 proc. Wiosną przyszłego roku wskaźnik wzrośnie do poziomu 2 proc., aby jednak w drugiej części roku znów powrócić w okolice 1,5 proc. To teoretycznie pozwoliłoby RPP utrzymać rekordowo niskie stopy nawet przez cały przyszły rok. Nie można jednak wykluczyć, iż wobec przyspieszającego wzrostu (czego się spodziewamy) Rada zdecyduje się na jedną bądź dwie podwyżki w okolicach połowy 2014.
Dane nie wpłynęły na notowania złotego - polska waluta jest nadal relatywnie mocna: dolar kosztuje 3,17 złotego, a euro 4,21 złotego.

dydahe2

Szymon Zajkowski, analityk DM TMS Brokers:
Wzrost inflacji w lipcu do 1,1 proc. był wielkim zaskoczeniem. Tym razem było się bez niespodzianek. Inflacja w sierpniu nie zmieniła się i okazała się zgodna z oczekiwaniami rynku i naszymi. My zdecydowaliśmy się obniżyć prognozę na sierpień do 1,1 proc. r/r po niższych od oczekiwań danych z Czech oraz Węgier.
Dzisiejsze dane nie powinny mieć wpływu na notowania złotego. Powinny też utwierdzić Radę Polityki Pieniężnej, że stanowisko „wait and see” jest obecnie najlepsze. Kiedy Rada może rozpocząć cykl podwyżek stóp procentowych?
Najbardziej prawdopodobne będzie to w przypadku trwałego ożywienia w gospodarce oraz pewności, że ryzyko przekroczenia dozwolonego przedziału odchyleń od celu inflacyjnego NBP jest duże. Nasza prognoza zakłada, że w II połowie 2014 r. roku inflacja CPI będzie w okolicy 2,5 proc. r/r. Bardzo prawdopodobne, że będzie to pierwszy moment, gdy Rada zacznie myśleć o podwyżkach. Ich prawdopodobieństwo będzie warunkowane wynikami projekcji makroekonomicznej zawartej w lipcowym raporcie o inflacji. Do końca tego roku inflacja nie powinna przekroczyć 1,5 proc.

dydahe2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dydahe2