GUS: poprawia się koniunktura w budownictwie
W maju klimat koniunktury w budownictwie oceniany jest mniej pesymistycznie niż miesiąc temu - poinformował GUS. Przedsiębiorcy zapowiadają niewielkie redukcje zatrudnienia i zbliżony do prognozowanego w kwietniu spadek cen robót budowlano-montażowych.
22.05.2014 14:20
W maju ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie minus 6 (w kwietniu minus 7). Poprawę koniunktury sygnalizuje 16 proc. przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 22 proc. (przed miesiącem odpowiednio 16 proc. i 23 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
Z badania GUS wynika, że oceny bieżącego portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej oraz sytuacji finansowej są mniej negatywne od zgłaszanych przed miesiącem.
"W najbliższych trzech miesiącach portfel zamówień może rosnąć nieco wolniej niż oczekiwano w kwietniu. Utrzymują się korzystne przewidywania dotyczące produkcji budowlano-montażowej. Sytuacja finansowa w najbliższych trzech miesiącach może nie zmieniać się. Nadal jest sygnalizowany wzrost opóźnień płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe" - napisano.
GUS podaje, że mogą utrzymać się niewielkie redukcje zatrudnienia przewidywane przed miesiącem. Przedsiębiorcy zapowiadają spadek cen robót budowlano-montażowych zbliżony do prognozowanego w kwietniu.
GUS podaje, że spośród badanych podmiotów 22 proc. (przed rokiem 21 proc.) planuje prowadzenie prac budowlano-montażowych za granicą.
"Dyrektorzy tych przedsiębiorstw spodziewają się niewielkiego wzrostu portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na rynkach zagranicznych, na poziomie zbliżonym do oczekiwań z ubiegłego miesiąca".