Trwa ładowanie...
d2pae52
d2pae52

GUS: poprawiają się oceny koniunktury w handlu hurtowym

W lutym ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym oceniany jest bardziej optymistycznie niż w styczniu i w analogicznym miesiącu poprzednich dwóch lat - podał GUS. W najbliższych trzech miesiącach sytuacja finansowa w tym sektorze może nie ulec zmianie.
Share
d2pae52

GUS poinformował, że ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym kształtuje się w lutym na poziomie plus 5 (plus 3 w styczniu). Poprawę koniunktury sygnalizuje 18 proc. badanych przedsiębiorstw, pogorszenie 13 proc. (przed miesiącem odpowiednio 17 proc. i 14 proc.). Pozostałe podmioty uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Prognozy sprzedaży są pozytywne, wobec niekorzystnych przewidywań sprzed miesiąca. Sytuacja finansowa w najbliższych trzech miesiącach może nie ulec zmianie. Diagnozy zarówno sprzedaży, jak i sytuacji finansowej są bardziej pesymistyczne niż w styczniu. Badane przedsiębiorstwa zapowiadają, iż ceny towarów mogą rosnąć w tempie nieco wolniejszym niż oczekiwano miesiąc wcześniej" - napisano w komunikacie GUS.

Według GUS spośród badanych jednostek, w lutym 5,1 proc. podmiotów nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności (5,4 proc. przed rokiem).

d2pae52

"Największe trudności napotykane przez przedsiębiorców zgłaszających występowanie barier związane są z konkurencją na rynku (barierę tę sygnalizuje w lutym br. 55 proc. przedsiębiorstw, 51 proc. w analogicznym miesiącu ub. r.) i kosztami zatrudnienia (48 proc. w lutym bieżącego i poprzedniego roku). W ujęciu rocznym w największym stopniu spadło znaczenie bariery związanej z niepewnością ogólnej sytuacji gospodarczej (z 50 proc. do 43 proc.)" - napisano.

d2pae52

Podziel się opinią

Share
d2pae52
d2pae52