Trwa ładowanie...
dac6t6o

GUS: sprzedaż detaliczna w styczniu wzrosła o 3,1 proc. rdr (opis)

Sprzedaż detaliczna w styczniu 2016 r., liczona w cenach stałych, wzrosła o 3,1 proc. w ujęciu rocznym; w ujęciu miesięcznym spadła o 25 proc. - podał w środę Główny Urząd Statystyczny.

Share
dac6t6o

Ekonomiści szacowali, że sprzedaż detaliczna w styczniu wzrosła o 3 proc. rdr i spadła o 23,2 proc. mdm - wynika z konsensusu opracowanego przez PAP.

"W styczniu br. odnotowano wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych w skali roku o 3,1 proc. (wobec wzrostu o 7 proc. przed miesiącem oraz o 3,3 proc. w styczniu 2015 r.). W porównaniu z grudniem ub.r. miał miejsce sezonowy spadek sprzedaży detalicznej o 25 proc. (wobec spadku przed rokiem o 22,1 proc.)" - napisał urząd statystyczny w komunikacie.

Zgodnie z danymi GUS w styczniu 2016 r. wzrost sprzedaży detalicznej (rdr) utrzymał się w większości grup. Wśród grup o znaczącym udziale w sprzedaży detalicznej ogółem najwyższy wzrost odnotowano w przedsiębiorstwach zajmujących się handlem pojazdami samochodowymi, motocyklami, częściami - o 4,6 proc. wobec wzrostu przed rokiem o 1,5 proc.

Wzrost sprzedaży zanotowały także podmioty sprzedające żywność, napoje i wyroby tytoniowe - o 2,9 proc. - wobec wzrostu o 7,7 w styczniu zeszłego roku.

dac6t6o

Największy wzrost sprzedaży - o 20,5 proc. wobec wzrostu przed rokiem o 18,3 proc. - wystąpił w grupie skupiającej tekstylia, odzież i obuwie. Sprzedaż farmaceutyków, kosmetyków i sprzętu ortopedycznego była wyższa o 6,8 proc., sprzedaż w grupie "meble, rtv, agd" wzrosła o 5,5 proc., a w grupie "prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach" wzrosła o 6,5 proc.

Natomiast pozostała sprzedaż detaliczna w niewyspecjalizowanych sklepach była w styczniu br. o 1,4 proc. wyższa niż przed rokiem.

"Spadek sprzedaży odnotowano natomiast w grupach +pozostałe+ (o 7,9 proc. wobec spadku przed rokiem o 11,3 proc.) i +paliwa stałe, ciekłe i gazowe+ (o 0,2 proc. wobec spadku o 7,2 proc.)" - napisał GUS.

dac6t6o

Podziel się opinią

Share
dac6t6o
dac6t6o