Trwa ładowanie...
gus
22-04-2013 14:25

GUS: w kwietniu nadal negatywne oceny koniunktury w przemyśle

W kwietniu nadal przeważają negatywne oceny koniunktury w przemyśle - podał GUS w komunikacie. Ogólny klimat koniunktury w przemyśle kształtuje się, podobnie jak w marcu, na poziomie minus 6. Zarówno w kwietniu, jak i przed miesiącem poprawę koniunktury sygnalizuje 15 proc. firm, a jej pogorszenie 21 proc.

GUS: w kwietniu nadal negatywne oceny koniunktury w przemyśleŹródło: Thinkstockphotos
d3dyupt
d3dyupt

"Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym w kwietniu oceniany jest negatywnie, podobnie jak w marcu, ale gorzej niż w analogicznym miesiącu ostatnich trzech lat. Bieżący portfel zamówień i produkcja są nadal ograniczane. Odpowiednie prognozy są korzystne, zbliżone do formułowanych w ubiegłym miesiącu. Sytuacja finansowa oceniana jest ciągle negatywnie, w najbliższych miesiącach nie należy się spodziewać zmian w tym zakresie. Ceny wyrobów przemysłowych mogą nadal nieznacznie rosnąć" - napisano w komentarzu.

Z badania wynika, że na negatywne oceny portfela zamówień ogółem wpływa w większym stopniu ograniczenie krajowego niż zagranicznego portfela zamówień.

"Przedsiębiorcy sygnalizują spadek produkcji. Odpowiednie prognozy wskazują na możliwość poprawy. Utrzymuje się nadmierny stan zapasów wyrobów gotowych. Poziom należności od kontrahentów nieznacznie wzrasta. Sytuacja finansowa oceniana jest ciągle negatywnie, w najbliższych miesiącach nie należy się spodziewać zmian w tym zakresie. Utrzymuje się skala planowanych w marcu redukcji zatrudnienia. Ceny wyrobów przemysłowych mogą nadal nieznacznie rosnąć" - dodano.

Większość firm usługowych ocenia koniunkturę niekorzystnie

W kwietniu większość badanych przedsiębiorstw usługowych ocenia koniunkturę niekorzystnie - wynika z badania GUS.

d3dyupt

"W kwietniu większość badanych przedsiębiorstw usługowych ocenia koniunkturę niekorzystnie. Najbardziej pesymistycznie, ale lepiej niż przed miesiącem i przed rokiem, oceniają koniunkturę jednostki z sekcji pozostała działalność usługowa" - napisano w poniedziałkowym komunikacie GUS.

"Optymistyczne oceny koniunktury zgłaszają podmioty z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa (zbliżone do zgłaszanych przed miesiącem, ale mniej korzystne niż przed rokiem) oraz informacja i komunikacja (oceny są nieco lepsze od sygnalizowanych w marcu bieżącego roku, ale nieznacznie mniej pozytywne niż w kwietniu zeszłego roku)" - dodano.

W kwietniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji transport i gospodarka magazynowa kształtuje się na poziomie minus 5 (przed miesiącem minus 7). Poprawę koniunktury odnotowuje 14 proc. badanych firm, a jej pogorszenie 19 proc. (w marcu odpowiednio 13 proc. i 20 proc.). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Bieżący popyt, sprzedaż i sytuacja finansowa oceniane są mniej niekorzystnie niż w marcu" - napisano w komunikacie GUS.

d3dyupt

"Na najbliższe miesiące spodziewany jest wzrost popytu i sprzedaży, a przyszła sytuacja finansowa może być nieco mniej pesymistyczna niż przewidywano w marcu" - dodano.

"Sygnalizowany jest spadek bieżących i przyszłych cen usług. Planowane na najbliższe trzy miesiące redukcje zatrudnienia mogą być nieco mniejsze niż prognozowano w marcu" - napisano.

W kwietniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji zakwaterowanie i gastronomia kształtuje się na poziomie minus 4 (przed miesiącem minus 7). Poprawę koniunktury odnotowuje 16 proc. badanych firm, a jej pogorszenie 20 proc. (w marcu odpowiednio 15 proc. i 22 proc.). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

d3dyupt

"Na poprawę ocen koniunktury wpływają mniej negatywne oceny bieżącego popytu, sprzedaży i sytuacji finansowej oraz pozytywne, lepsze niż przewidywano w marcu prognozy w tym zakresie" - napisano w komunikacie.

"Utrzymuje się spadek bieżących cen usług, na najbliższe miesiące prognozowany jest ich niewielki wzrost" - dodano.

"W tej grupie firm nie przewiduje się zmian w skali zatrudnienia" - napisano w komunikacie.

d3dyupt

W kwietniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji informacja i komunikacja kształtuje się na poziomie plus 9 (przed miesiącem plus 7). Poprawę koniunktury odnotowuje 17 proc. badanych firm, a jej pogorszenie 8 proc. (w marcu odpowiednio 16 proc. i 9 proc.). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Sygnalizowany jest mniejszy spadek bieżącego popytu i sprzedaży usług, aktualna sytuacja finansowa również oceniana jest mniej niekorzystnie. Prognozy w tym zakresie są optymistyczne, lepsze od przewidywań sprzed miesiąca" - napisano w komunikacie.

"Sygnalizowany jest spadek bieżących i przyszłych cen" - dodano.

d3dyupt

"W tej grupie firm planowany jest niewielki wzrost zatrudnienia" - napisano.

W kwietniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa kształtuje się, podobnie jak przed miesiącem, na poziomie plus 23. Poprawę koniunktury odnotowuje 28 proc. badanych firm, a jej pogorszenie 5 proc. (w marcu odpowiednio 29 proc. i 6 proc.). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Dyrektorzy firm zgłaszają wzrost bieżącego i przyszłego popytu oraz sprzedaży. W konsekwencji oceny bieżącej i przyszłej sytuacji finansowej są korzystne" - napisano w komunikacie.

d3dyupt

"Sygnalizowany jest spadek bieżących i przyszłych cen" - dodano.

"Planowane w tej grupie jednostek redukcje zatrudnienia są mniejsze od zapowiadanych w marcu" - napisano w komunikacie.

Koniunktura w handlu detalicznym

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym oceniany jest negatywnie, podobnie jak w marcu, lecz gorzej niż w analogicznym miesiącu poprzednich ośmiu lat - podał GUS w komunikacie.

GUS podaje, że ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym kształtuje się w kwietniu na poziomie minus 8 (w marcu minus 9). Poprawę koniunktury sygnalizuje 14 proc. badanych przedsiębiorstw, pogorszenie 22 proc. (przed miesiącem odpowiednio 15 proc. i 24 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Bieżąca sprzedaż oraz sytuacja finansowa oceniane są mniej niekorzystnie niż przed miesiącem. Prognozy sprzedaży są nieco bardziej pesymistyczne od formułowanych w marcu. Utrzymują się negatywne przewidywania odnośnie sytuacji finansowej. Przedsiębiorcy nadal sygnalizują nadmierny poziom zapasów towarów. W związku z tym planowane jest ograniczanie ilości towarów zamawianych u dostawców" - napisano w komunikacie.

"Spadek zatrudnienia w najbliższych trzech miesiącach może utrzymać się na poziomie zbliżonym do prognozowanego w marcu. Jednostki sygnalizują nieco wolniejszy do zgłaszanego przed miesiącem wzrost bieżących cen towarów, natomiast przewidywania w tym zakresie wskazują, że tempo ich wzrostu w najbliższych trzech miesiącach może być zbliżone do prognozowanego w marcu" - dodano.

Spośród badanych jednostek, w kwietniu 3,8 proc. podmiotów nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności w handlu detalicznym (wobec 4,7 proc. przed rokiem).

"Największe trudności napotykane przez przedsiębiorców zgłaszających występowanie barier związane są z kosztami zatrudnienia (barierę tę sygnalizuje w kwietniu br. 58 proc. przedsiębiorstw, 56 proc. w analogicznym miesiącu ub. r.), konkurencją na rynku (58 proc. w kwietniu br., 56 proc. przed rokiem) oraz niedostatecznym popytem (49 proc. w kwietniu br., 47 proc. w analogicznym miesiącu ub. r.)" - napisano.

Koniunktura w handlu hurtowym

W kwietniu ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym oceniany jest nieznacznie negatywnie, podobnie jak w marcu, ale gorzej niż w analogicznym miesiącu poprzednich dwóch lat - podał GUS w komunikacie.

"Ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym kształtuje się w kwietniu na poziomie minus 2 (w marcu minus 3). Poprawę koniunktury sygnalizuje 17 proc. badanych przedsiębiorstw, pogorszenie 19 proc. (przed miesiącem odpowiednio 16 proc. i 19 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie" - napisano w komunikacie GUS.

"Bieżąca sprzedaż oceniana jest mniej pesymistycznie niż przed miesiącem, natomiast prognozy są bardziej korzystne od formułowanych w marcu. Oceny sytuacji finansowej są negatywne, zbliżone do sygnalizowanych w ubiegłym miesiącu. Przewidywania w tym zakresie są mniej pesymistyczne od formułowanych w marcu. Badane przedsiębiorstwa zapowiadają, iż ceny towarów w najbliższych trzech miesiącach mogą rosnąć w tempie zbliżonym do oczekiwanego przed miesiącem" - dodano.

GUS podaje, że spośród badanych jednostek, w kwietniu 5,1 proc. podmiotów nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności w handlu hurtowym (wobec 6,4 proc przed rokiem).

"Największe trudności napotykane przez przedsiębiorców zgłaszających występowanie barier związane są z konkurencją na rynku (barierę tę sygnalizuje w kwietniu br. 52 proc. przedsiębiorstw, 50 proc. w analogicznym miesiącu ub. r.), niepewnością ogólnej sytuacji gospodarczej (50 proc. w kwietniu br., 46 proc. przed rokiem) oraz kosztami zatrudnienia (49 proc. w kwietniu br., 46 proc. w analogicznym miesiącu ub. r.)" - napisano.

Oceny koniunktury w budownictwie

Ogólny klimat koniunktury w budownictwie oceniany jest w kwietniu nieco mniej pesymistycznie niż w marcu, ale gorzej niż w analogicznym miesiącu ostatnich trzynastu lat - wynika z opublikowanego w poniedziałek badania koniunktury GUS.

"W kwietniu ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie minus 23 (w marcu minus 26). Poprawę koniunktury sygnalizuje 13 proc. przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 36 proc. (przed miesiącem odpowiednio 12 proc. i 38 proc.)" - napisano w komunikacie z badań.

"Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie" - dodano.

Z badań GUS wynika, że oceny bieżące i prognozy portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej oraz sytuacji finansowej są mniej niekorzystne od formułowanych w ubiegłym miesiącu.

"Nadal jest sygnalizowany wzrost opóźnień płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe. Dyrektorzy badanych jednostek planują nieco mniejsze niż prognozowano w ubiegłym miesiącu ograniczanie zatrudnienia. Przedsiębiorcy przewidują spadek cen robót budowlano-montażowych zbliżony do zapowiadanego w marcu" - napisano w komunikacie.

"Spośród badanych podmiotów 20 proc. (przed rokiem 22 proc.) planuje prowadzenie prac budowlano-montażowych za granicą. Dyrektorzy tych przedsiębiorstw spodziewają się niewielkiego ograniczenia portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na rynkach zagranicznych" - dodano.

GUS podaje także, że odsetek przedsiębiorców nieodczuwających żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności budowlano-montażowej kształtuje się na poziomie 1,9 proc. (przed rokiem 3,0 proc.).

"Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa zgłaszające bariery, związane są z kosztami zatrudnienia (58 proc. w kwietniu bieżącego i ubiegłego roku) oraz konkurencją na rynku (57 proc. w kwietniu bieżącego i ubiegłego roku)" - wynika z badań.

"W porównaniu z kwietniem 2012 r. najbardziej wzrosło znaczenie bariery związanej z niepewnością ogólnej sytuacji gospodarczej (z 42 proc. do 49 proc.). Barierami, których znaczenie spadło w skali roku w największym stopniu są koszty materiałów (z 38 proc. do 33 proc.) oraz niedobór wykwalifikowanych pracowników (z 16 proc. do 12 proc.)" - dodają autorzy.

Wykorzystanie mocy produkcyjnych

W kwietniu 2013 r. wykorzystanie mocy produkcyjnych przedsiębiorstw wynosi 73 proc. wobec 75 proc. w kwietniu 2012 r. - wynika z opublikowanych w poniedziałek danych GUS.

"W ujęciu rocznym w największym stopniu wzrosło wykorzystanie mocy produkcyjnych u producentów wyrobów farmaceutycznych, a zmniejszyło się głównie w podmiotach działających w zakresie produkcji wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych, maszyn i urządzeń, metali" - napisał GUS.

W kwietniu 21 proc. przedsiębiorstw przetwórstwa przemysłowego ocenia swoje moce produkcyjne jako zbyt duże w stosunku do oczekiwanego w najbliższych miesiącach portfela zamówień, 68 proc. jako wystarczające, a 11 proc. jako zbyt małe, podczas gdy przed rokiem było to odpowiednio: 15 proc., 69 proc., 16 proc.

Wykorzystanie mocy produkcyjnych w budownictwie w kwietniu

Przedsiębiorcy zgłaszają w kwietniu wykorzystanie mocy produkcyjnych w budownictwie na poziomie 61 proc. wobec 69 proc. w analogicznym miesiącu 2012 roku - wynika z opublikowanych w poniedziałek danych GUS.

"W kwietniu 25 proc. przedsiębiorstw budowlano-montażowych ocenia swoje moce produkcyjne jako zbyt duże w stosunku do oczekiwanego w najbliższych miesiącach portfela zamówień, 61 proc. jako wystarczające, a 14 proc. jako zbyt małe (przed rokiem odpowiednio: 20 proc., 68 proc., 12 proc.)" - napisano w komentarzu do badania.

Wskaźnik syntetyczny koniunktury

Wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej kształtuje się w kwietniu na poziomie zbliżonym do odnotowanego przed miesiącem, ale niższym niż przed rokiem - wynika z badania GUS.

"W kwietniu na utrzymanie się wartości wskaźnika syntetycznego w stosunku do marca wpływa wzrost wartości jego składowych w przemyśle i handlu przy spadku - w budownictwie i usługach. W porównaniu z analogicznym miesiącem sprzed roku, wszystkie składowe wskaźnika ulegają obniżeniu, w największym stopniu w usługach" - napisano w komunikacie.

"W porównaniu do poprzedniego miesiąca odnotowano niewielki wzrost ocen prognostycznych oraz utrzymanie się - diagnostycznych. Zarówno oceny diagnostyczne jak i prognostyczne są niższe niż przed rokiem" - dodano.

d3dyupt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3dyupt