Trwa ładowanie...

GUS: w lipcu nastroje konsumenckie mniej pesymistyczne niż w czerwcu

W lipcu nastroje konsumenckie były mniej pesymistyczne niż w czerwcu - wynika z opublikowanych w piątek badań GUS.

GUS: w lipcu nastroje konsumenckie mniej pesymistyczne niż w czerwcuŹródło: Thinkstockphotos
d3txlke
d3txlke

Z badania wynika, że bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej, wzrósł o 0,6 pkt. proc. i ukształtował się na poziomie: -27,3, najwyższym od lipca ubiegłego roku. W porównaniu do lipca 2012 r. wartość BWUK obniżyła się o 0,3 pkt. proc.

"Wśród jego składowych najbardziej poprawiły się oceny dotyczące przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego i przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju (odpowiednio o 3,6 i 2,4 pkt. proc). Pogorszyły się jedynie oceny dotyczące dokonywania ważnych zakupów (o 3,8 pkt. proc.)" - napisano w wynikach badania.

Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej, poprawił się o 2,2 pkt. proc. i ukształtował się na poziomie: -32,4. Jednocześnie osiągnął najwyższą wartość od listopada 2011 r.

W lipcu br. WWUK osiągnął wartość wyższą o 2,0 p. proc. niż w analogicznym miesiącu 2012 r.

"Do poprawy wskaźnika przyczynił się wzrost wartości wszystkich jego składowych, a zwłaszcza oceny przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego i przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju" - dodano.

d3txlke
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3txlke