Trwa ładowanie...
d7v1isi
gus
22-01-2013 14:25

GUS: w styczniu poprawił się klimat koniunktury w przemyśle

Klimat koniunktury w przemyśle w styczniu kształtuje się na poziomie minus 9 wobec minus 14 w grudniu - podał we wtorek GUS w komunikacie. Poprawę koniunktury sygnalizuje 13 proc. przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 22 proc.

Share
d7v1isi

"W styczniu ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na poziomie minus 9 (w grudniu - minus 14). Poprawę koniunktury sygnalizuje 13 proc. badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 22 proc. (przed miesiącem odpowiednio 10 proc. i 24 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie" - napisano w komunikacie GUS.

Z badania wynika, że ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym w styczniu oceniany jest negatywnie, mniej pesymistycznie niż w grudniu, ale gorzej niż w analogicznym miesiącu z ostatnich trzech lat.

"Bieżący portfel zamówień i produkcja są nadal ograniczane. Odpowiednie prognozy są mniej pesymistyczne niż przed miesiącem. Sytuacja finansowa oceniana jest negatywnie, podobnie jak w grudniu. Prognozy w tym zakresie są także pesymistyczne, ale nieco lepsze od formułowanych przed miesiącem. W najbliższych miesiącach ceny wyrobów przemysłowych mogą nieznacznie rosnąć" - dodano.

Zdaniem autorów badania, na spadek portfela zamówień ogółem wpływa w większym stopniu ograniczenie krajowego niż zagranicznego portfela zamówień.

d7v1isi

"Przedsiębiorcy sygnalizują spadek bieżącej produkcji większy niż w grudniu. Odpowiednie prognozy są mniej pesymistyczne od formułowanych przed miesiącem. Utrzymuje się nadmierny stan zapasów wyrobów gotowych. Poziom należności od kontrahentów zmniejsza się nieco szybciej niż w grudniu" - napisano.

Dodano, że "sytuacja finansowa oceniana jest negatywnie, podobnie jak w grudniu. Prognozy w tym zakresie są mniej pesymistyczne od zgłaszanych przed miesiącem". "Dyrektorzy planują redukcje zatrudnienia zbliżone do zapowiadanych w grudniu. Ceny wyrobów przemysłowych mogą nieznacznie rosnąć" - podano.

d7v1isi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d7v1isi
d7v1isi