Trwa ładowanie...
d3hhtsz
22-06-2015 14:30

GUS: wskaźnik koniunktury gospodarczej w czerwcu podobny jak w ub. roku

Wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej jest w czerwcu podobny do zeszłorocznego i nieco słabszy niż w maju - podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny.

d3hhtsz
d3hhtsz

"W czerwcu ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na poziomie plus 6 (plus 8 w maju). Poprawę koniunktury sygnalizuje 17 proc. badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie - 11 proc. (przed miesiącem odpowiednio 18 proc. i 10 proc). Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie - napisano w poniedziałkowym komunikacie GUS.

Podmioty prowadzące działalność budowlaną od stycznia br. formułują coraz mniej pesymistyczne opinie na temat koniunktury (w czerwcu są one zbliżone do sygnalizowanych w maju).

Od grudnia 2014 r. oceny przedsiębiorstw handlu hurtowego są coraz bardziej korzystne. W czerwcu - podobnie jak w handlu detalicznym - optymistyczne, zbliżone do opinii z maja br. Przedsiębiorstwa zajmujące się transportem i gospodarką magazynową od pięciu miesięcy oceniają koniunkturę gospodarczą pozytywnie.

"Oceny formułowane przez przedsiębiorców zajmujących się zakwaterowaniem i gastronomią są czwarty miesiąc z rzędu coraz bardziej optymistyczne, po negatywnych ocenach od września 2014 r." - podał GUS.

d3hhtsz

"Od początku ub. roku utrzymują się zbliżone, korzystne oceny koniunktury zgłaszane przez dyrektorów jednostek prowadzących działalność w zakresie informacji i komunikacji. Najbardziej pozytywne opinie spośród badanych rodzajów działalności, choć nieco gorsze niż przed rokiem i zbliżone do ocen z maja br., formułują jednostki należące do sekcji finanse i ubezpieczenia" - napisano w komunikacie.

Przedsiębiorcy sygnalizują, że wzrost opóźnień płatności za sprzedane produkty utrzymuje się na zbliżonym poziomie do zgłaszanego w maju. W ciągu ostatnich trzech miesięcy zmniejsza się jednak optymizm ich prognoz dotyczących portfela zamówień, produkcji oraz sytuacji finansowej. Nadal zgłaszają nadmierne zapasy wyrobów gotowych. Po raz pierwszy od lutego br. przedsiębiorcy przewidują też niewielkie redukcje zatrudnienia.

d3hhtsz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hhtsz