Trwa ładowanie...
d1fjv4b
21-05-2015 14:34

GUS: Wskaźnik koniunktury w budownictwie wzrósł do -2 pkt w maju

Poprawę koniunktury sygnalizuje 16% przedsiębiorstw, a jej pogorszenie - 18% (przed miesiącem odpowiednio 15% i 19%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

d1fjv4b
d1fjv4b

Warszawa, 21.05.2015 (ISBnews) - Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie ukształtował się w maju na poziomie minus 2, tj. wzrósł o 2 pkt wobec poprzedniego miesiąca, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).
Poprawę koniunktury sygnalizuje 16% przedsiębiorstw, a jej pogorszenie - 18% (przed miesiącem odpowiednio 15% i 19%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"W maju oceny bieżącego portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej i sytuacji finansowej są mniej pesymistyczne niż w ubiegłym miesiącu i w analogicznym okresie ostatnich trzech lat (poza oceną portfela zamówień, która w bieżącym miesiącu jest zbliżona do odnotowanej przed rokiem). Nadal jest sygnalizowany wzrost opóźnień płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe. Prognozy portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej oraz sytuacji finansowej są optymistyczne, zbliżone do przewidywań formułowanych w ub.m." - czytamy w komunikacie.
Po prognozach z kwietnia wskazujących na nieznaczny wzrost zatrudnienia, w najbliższych trzech miesiącach przewidywane jest niewielkie
jego ograniczenie. Przedsiębiorcy spodziewają się podobnego do zapowiadanego w kwietniu spadku cen robót budowlano-montażowych.

Spośród badanych podmiotów 24% (przed rokiem 22%) planuje prowadzenie prac budowlano-montażowych za granicą. Maj jest trzecim z kolei miesiącem, w którym dyrektorzy tych przedsiębiorstw spodziewają się nieznacznego wzrostu portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na
rynkach zagranicznych, podał również GUS.

W okresie ostatnich dwóch lat zwiększało się stopniowo wykorzystanie mocy produkcyjnych i w maju kształtuje się na poziomie 76% (74% w analogicznym miesiącu ub. r.).

"W maju 15% przedsiębiorstw budowlano-montażowych ocenia swoje moce produkcyjne jako zbyt duże w stosunku do oczekiwanego w najbliższych miesiącach portfela zamówień, 74% jako wystarczające, a 11% jako zbyt małe (przed rokiem odpowiednio: 16%, 73%, 11%)" - napisano także w materiale.

(ISBnews)

d1fjv4b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1fjv4b