Trwa ładowanie...
d3pj4u1

GUS: Wskaźnik koniunktury w handlu detalicznym wzrósł do +3 pkt w czerwcu

Warszawa, 22.06.2015 (ISBnews) - Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w handlu detalicznym ukształtował się w czerwcu na poziomie plus 3 pkt, tj. wzrósł o 1 pkt wobec poprzedniego miesiąca, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Share
d3pj4u1

Poprawę koniunktury sygnalizuje 16% badanych przedsiębiorstw, pogorszenie - 13% (przed miesiącem odpowiednio 15% i 13%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Nieznacznie pogarszają się, mimo to nadal optymistyczne, diagnozy i prognozy sprzedaży. Od połowy 2008 r. oceny sytuacji finansowej są negatywne, choć od 2013 r. stopniowo poprawiają się - w czerwcu są zbliżone do zgłaszanych w maju. W ostatnich czterech miesiącach utrzymują się nieznacznie optymistyczne przewidywania w tym zakresie. Poziom nadmiernych zapasów towarów nie zmienia się. W związku z mniej korzystnymi od formułowanych w maju prognozami sprzedaży, jednostki przewidują jedynie niewielki wzrost zamówień towarów u dostawców. Zatrudnienie może nieznacznie wzrosnąć. W najbliższych trzech miesiącach jednostki prognozują utrzymanie dotychczasowej dynamiki cen towarów" - czytamy w komunikacie.

W czerwcu koniunktura oceniana jest optymistycznie przez przedstawicieli branż tekstylia, odzież, obuwie (plus 10 - spadek o 1 pkt proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca), pojazdy samochodowe (plus 4 - tak jak w maju) oraz artykuły gospodarstwa domowego ogółem (plus 1 - spadek o 5 pkt proc.). Nieznacznie negatywnie koniunkturę oceniają jedynie przedstawiciele branży żywnościowej (minus 2 - wzrost o 1 pkt proc.), podał również GUS.

d3pj4u1

Ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym kształtuje się w czerwcu na poziomie plus 11 (na takim samym poziomie, jak w maju). Poprawę koniunktury sygnalizuje 20% badanych przedsiębiorstw, pogorszenie - 9% (analogicznie jak przed miesiącem odpowiednio). Pozostałe podmioty uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Diagnozy i prognozy sprzedaży od trzech miesięcy nieznacznie pogarszają się, ale nadal są pozytywne. Nie zmieniają się oceny oraz optymistyczne przewidywania dotyczące sytuacji finansowej. Utrzymuje się nadmierny poziom zapasów towarów. W związku z tym jednostki nie planują zwiększenia zamówień towarów u dostawców. Zatrudnienie może nieznacznie wzrosnąć. Przedsiębiorcy przewidują, że dynamika kształtowania się cen towarów pozostanie bez zmian" - napisał również Urząd.

(ISBnews)

d3pj4u1

Podziel się opinią

Share
d3pj4u1
d3pj4u1