GUS: Wskaźnik koniunktury w handlu detalicznym wzrósł do 7 pkt w II 2017 r.

21.02.2017 14:15

Warszawa, 21.02.2017 (ISBnews) - Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w handlu detalicznym ukształtował się w lutym b.r. na poziomie 7 pkt wobec 6,3 pkt w styczniu br., podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Poprawę koniunktury sygnalizuje 16,6% badanych przedsiębiorstw, pogorszenie - 9,5% (przed miesiącem odpowiednio o 16,3% i 10%). Pozostałe podmioty uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Diagnozy sprzedaży są korzystne, ale ostrożniejsze niż w styczniu. Odpowiednie prognozy są nieznacznie optymistyczne, po pesymistycznych przewidywaniach formułowanych przed miesiącem. Bieżąca sytuacja finansowa oceniana jest w niewielkim stopniu negatywnie. Prognozy w tym zakresie są nieco mniej niekorzystne. Stan zapasów towarów jest nadal uznawany za nadmierny. Poziom zamówień towarów u dostawców może pozostać bez zmian. Możliwy jest niewielki wzrost zatrudnienia, bardziej znaczący od zapowiadanego przez przedsiębiorców od czerwca 2008 r. Dyrektorzy firm przewidują wzrost cen" - podał GUS.

Jak podaje Urząd, w prezentowanych branżach handlowych diagnozy koniunktury są zróżnicowane. Pozytywne oceny zgłaszane są przez przedstawicieli branż: tekstylia, odzież, obuwie (plus 12,4 w lutym br., plus 11,3 w styczniu), pojazdy samochodowe (plus 12,4 w lutym br., plus 9,3 miesiąc wcześniej) oraz żywność (plus 3,9 w lutym br., plus 3,2 w styczniu). Jedynie dyrektorzy firm z branży artykuły gospodarstwa domowego ogółem oceniają koniunkturę negatywnie (minus 6,4 w lutym br., plus 6,6 przed miesiącem).

Ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym kształtuje się w lutym na poziomie plus 4,6 (plus 2,5 w styczniu). Poprawę koniunktury sygnalizuje 16,1% badanych przedsiębiorstw, pogorszenie - 11,5% (przed miesiącem odpowiednio 15,2% i 12,7%). Pozostałe podmioty uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie, podał też GUS.

(ISBnews)

Źródło artykułu:ISBnews
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także