Haładyj: mediacja korzystną formą rozwiązywania sporów w biznesie
Resort rozwoju stara się przekonywać przedsiębiorców do mediacji, jako jednej z form rozwiązywania sporów - powiedział w czwartek wiceminister rozwoju Mariusz Haładyj. Dodał, że resort przygotowuje także odpowiednie zmiany przepisów w tym zakresie.
"W Ministerstwie Rozwoju staramy się kłaść duży nacisk na upowszechnianie mediacji, tej formy rozwiązywania sporu wśród przedsiębiorców. To nie jest łatwe. (...) To co najważniejsze, to pokazywać korzyści z takiego rozwiązania. Myślę, że tutaj jest duża rola z jednej strony administracji, a z drugiej strony organizacji przedsiębiorców, z którymi od lat w tym zakresie współpracujemy. I wspólnie staramy się to promować, chociażby poprzez tworzenie właśnie przy organizacjach przedsiębiorców ośrodków mediacyjnych. I tu rzeczywiście jest ciągle duży niewykorzystany potencjał" - powiedział Haładyj w Sejmie podczas czwartkowego posiedzenia Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego.
Jak podkreślił, resort się upowszechniać wśród przedsiębiorców załatwianie spraw nie na drodze sądowej, ale właśnie w ramach pozasądowych metod.
Wiceminister wskazał, że patrząc na statystyki, jest zauważalny wzrost procentowy ugód sądowych - ponad 60 proc. Dodał, że te statystyki mogą być niedokładne.
"W tych rozwiązaniach prawnych, które teraz już Ministerstwo Rozwoju skierowało do Sejmu, również staramy się tę metodę upowszechniać. (...) Zmieniamy ustawę o finansach publicznych, zmieniamy ustawę o dyscyplinie finansów publicznych. Dajemy klarowne, precyzyjne przesłanki z jednej strony dla urzędników, którzy będą zawierali takie ugody, a z drugiej strony dla organów kontroli, które będą miały precyzyjny katalog przesłanek i wyznaczników potrzebnych do prawidłowej zawarcia takiej ugody" - tłumaczył Haładyj.
Jak mówił, między przedsiębiorcami tych ugód ciągle aż tak dużo nie ma. Dodał, że trwają prace nad nowelizacją Kodeksu postępowania administracyjnego, gdzie m.in. mediacja zostanie wprowadzona do postępowań administracyjnych. Wyraził nadzieję, że jeszcze w tym kwartale zaczną się prace nad nowelizacją Kodeksu pracy, gdzie również w sporach pracowniczych zwiększona zostanie możliwość zawierania ugód.
Obecni na posiedzeniu przedstawiciele przedsiębiorców wskazywali na potrzebę szybszego rozpatrywania przez sądy sporów dotyczycących przedsiębiorców. Jak argumentowali, czas jest ważny dla biznesu.