Trwa ładowanie...

Handel w hurcie kwitnie. Oto ile kosztują warzywa i owoce

W tygodniu poprzedzającym Wielkanoc na rynku hurtowym w Broniszach jest duży ruch w handlu, ceny importowanych warzyw i owoców oraz krajowych warzyw są niższe niż przed rokiem; droższe są krajowe pomidory malinowe, pieczarki i jabłka — poinformował ekspert rynku Maciej Kmera.

Oto jak wygląda sytuacja w Broniszach Oto jak wygląda sytuacja w Broniszach Źródło: Getty Images, fot: Dominika Zarzycka
d1ti4r3
d1ti4r3

Ekspert rynku, Maciej Kmera, że w tygodniu poprzedzającym święta na rynku hurtowym w Broniszach obserwuje się wzmożoną aktywność handlową. Zauważalne jest, że ceny importowanych warzyw i owoców, a także krajowych warzyw, są obecnie niższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Wyjątkiem są jednak krajowe pomidory malinowe, pieczarki i jabłka, które są droższe.

Importowane tej wiosny tańsze

Kmera przeprowadził analizę cen na rynku, z której wynika, że importowane owoce i warzywa są tańsze niż rok temu, jeśli porównamy III tydzień marca bieżącego roku do tego samego okresu w roku poprzednim. Średnio owoce z importu są tańsze o około 17,5 procent, a największy spadek cen dotyczy truskawek, które potaniały o około 39 procent. Z drugiej strony, ceny kiwi wzrosły — o ponad 41 procent. Jeśli chodzi o importowane warzywa, to są one średnio o 17,9 procent tańsze. Bataty podrożały o 15,3 procent, natomiast pomidory są o ponad 43 procent tańsze.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Na koncie ma 9,5 mln zł. Jak do tego doszedł? "Byłem młodym pelikanem" Marcin Iwuć w Biznes Klasie

Z analizy wynika również, że krajowe warzywa są tańsze o około 10,5 procent, natomiast krajowe owoce są droższe o około 30,9 procent. Rzodkiewka jest o połowę tańsza, ziemniaki Irga są o 90 procent droższe, orzechy laskowe podrożały o 75 procent, a za gruszki konferencje zapłacimy o 4 procent mniej.

d1ti4r3

Kmera zauważył, że w miniony weekend głównie hurtownicy z dalszych rejonów kraju zaopatrywali się w towary. Największym zainteresowaniem cieszyły się warzywa korzeniowe, takie jak seler i pietruszka, których ceny wzrosły o kilka procent. Ekspert przewiduje, że duży ruch na rynku utrzyma się do końca tygodnia, a najbardziej aktywni będą detaliści i sklepikarze, którzy zaopatrują bazarki i stragany.

Dobry okres dla handlu

Ekspert podkreślił, że jest to dobry okres dla handlu, ponieważ sprzyja mu pogoda, a zbliżające się święta sprawiają, że kupujący chętniej wydają pieniądze. Oferta jest bogata i zróżnicowana, więc klienci mają na co wydawać pieniądze.

Pierwszymi jaskółkami" tej wiosny są krajowe nowalijki. W sprzedaży hurtowej pojawiła się rzodkiewka w cenie 2,5 zł za pęczek oraz szczypiorek po 1,75 zł za pęczek. "Cena krajowej rzodkiewki jest dość atrakcyjna jak na początek sezonu, co jest wynikiem dużej podaży i niskich cen rzodkiewek z Włoch, które kosztują od 1,3 do 1,6 zł za pęczek — zaznaczył Kmera.

Można również stosunkowo tanio nabyć korzeń chrzanu — za około 10-12 zł za kilogram. W poprzednich latach jego cena dochodziła do 16 zł za kilogram.

d1ti4r3

Na rynku pojawia się coraz więcej krajowych ogórków, które skutecznie wypierają te importowane. Obecnie ogórki szklarniowe kosztują od 7 do 8 zł za kilogram. Niestety, do świąt nie będzie zwiększonej podaży krajowych pomidorów malinowych, a ich cena nadal będzie wysoka — od 15 do 20 zł za kilogram. Powodem tego jest niesprzyjająca pogoda i brak odpowiedniego nasłonecznienia — wyjaśnił ekspert.

W ostatnim tygodniu nieznacznie wzrosły ceny warzyw importowanych. Najwięcej podrożała sałata lodowa, której cena wynosi teraz 5,5 zł za kilogram. Natomiast nie odnotowano podwyżek cen pomidorów hiszpańskich, a nawet zanotowano ich spadki do około 7-8 zł za kilogram. Stało się tak z powodu importu tańszych pomidorów z Turcji, które kosztują 6 zł za kilogram — tłumaczył Kmera. Dodał, że kończą się dostawy papryki z Hiszpanii (cena 9 zł za kilogram), a zastępuje ją nieco droższa papryka holenderska i belgijska (13 zł za kilogram).

Ziemniaki z Cypru nadal drogie

Nadal drogie są młode ziemniaki z Cypru, które kosztują około 4,5 zł za kilogram, ale jest tańsza alternatywa — ziemniaki z Egiptu, które kosztują 2,65 zł za kilogram.

d1ti4r3

Stabilna jest cena porów krajowych i importowanych z Belgii i Francji — od 4,5 do 5 zł za kilogram. Tańsze, ale słabe jakościowo, są pory z Turcji, które kosztują 3,75 zł za kilogram. Nie zmieniły się ceny warzyw kapustnych, z wyjątkiem drożejącej kapusty pekińskiej, która kosztuje od 4,5 do 5 zł za kilogram. Dość droga jest krajowa sałata masłowa, która kosztuje 6,25 zł za sztukę.

Utrzymują się niższe od oczekiwanych ceny marchwi (od 2 do 2,65 zł za kilogram) i cebuli (od 1,6 do 2 zł za kilogram), co budzi niepokój wśród plantatorów, którzy ponieśli koszty przechowalnicze — wyliczał ekspert.

Ceny większości odmian jabłek krajowych utrzymują się na niezmienionym poziomie — około 2,25 zł za kilogram. Wyższe ceny dotyczą jabłek odmian szarlotkowych, takich jak Szara Reneta, które kosztują od 3 do 3,5 zł za kilogram.

d1ti4r3

Na rynku jest duża podaż borówek amerykańskich z Maroka i Hiszpanii, a ich ceny spadają. Można je kupić za 30 do 50 zł za kilogram. Stabilna jest sytuacja na rynku cytrusów. Natomiast bardzo duży jest import truskawek z Grecji, a ich ceny są bardzo atrakcyjne — od 8 do 11 zł za kilogram. Są one kupowane "na pniu". W kolejnych dniach dostawy tych owoców będą jeszcze większe aż do końca czerwca. Po 10 maja powinny pojawić się pierwsze polskie truskawki spod folii — poinformował Kmera.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1ti4r3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ti4r3