Hawe chce do 2017 roku mieć 0,7 mln linii w tzw. technologii światłowód do domu (opis)

11.06. Warszawa (PAP) - Hawe planuje, że do 2017 roku sieć dystrybucyjna spółki wzrośnie do 6,8 tys. km z 480 km obecnie. Celem spółki na najbliższe pięć lat jest również budowa...

11.06.2013 | aktual.: 11.06.2013 16:08

11.06. Warszawa (PAP) - Hawe planuje, że do 2017 roku sieć dystrybucyjna spółki wzrośnie do 6,8 tys. km z 480 km obecnie. Celem spółki na najbliższe pięć lat jest również budowa 700 tys. linii światłowodowych prowadzących bezpośrednio do użytkownika końcowego - podała spółka w strategii na lata 2013-2017.

W ramach rozbudowy sieci dystrybucyjnej spółka zamierza brać udział w budowie sieci szerokopasmowych dla samorządów. Obecnie Hawe w konsorcjum z Telekomunikacją Polską oraz w ramach spółki Otwarte Regionalne Sieci Szerokopasmowe (z udziałem Alcatel-Lucent oraz TP Teltech z grupy TP SA) realizuje dofinansowane ze środków unijnych kontrakty na budowę sieci w województwach lubuskim i warmińsko-mazurskim. W wyniku realizacji tych dwóch kontraktów powstać ma 3,8 tys. km linii, a łączna wartość obu projektów to ok. 0,5 mld zł.

Hawe zamierza również w ramach konsorcjów złożyć oferty również w przetargach na budowę sieci w woj. podkarpackim i mazowieckim. Łączną wartość tych przetargów szacuje się na 750 mln zł.

W strategii na najbliższe pięć lat spółka planuje również tworzenie sieci w tzw. technologii światłowód do domu (z ang. FTTH - sieć telekomunikacyjna, w której światłowód doprowadzony jest bezpośrednio do mieszkania, domu jednorodzinnego, czy biura - PAP), w modelu otwartym oraz partnerskim.

W pierwszym modelu Hawe będzie liderem w tworzeniu infrastruktury docierającej bezpośrednio do klienta końcowego oraz operowaniu siecią. Działania w tym modelu mają być finansowane z środków unijnych oraz przez dostawców sprzętu i wkład własny.

Spółka chce też pozyskiwać partnerów, dla których będzie budować i dzierżawić światłowody. Jako potencjalnych klientów Hawe widzi operatorów telekomunikacyjnych, kablowych oraz podmioty użyteczności publicznej. Finansowanie w modelu partnerskim spółka chce pozyskiwać na bazie kontraktów średnio- i długoterminowych z partnerami oraz ewentualnie poprzez powoływanie spółek joint venture, dedykowanych konkretnym projektom.

"Obecnie prowadzimy rozmowy z dużym operatorem telekomunikacyjnym. Negocjowane są warunki ewentualnego porozumienia" - powiedział na konferencji prasowej prezes Hawe, Krzysztof Witoń.

We wtorek Hawe poinformowało o podpisanie umowy partnerskiej z firmą Alcatel-Lucent.

Spółka podała w strategii, że cel dziesięcioletni to 1,2 mln linii w technologii FTTH.

Zgodnie z planami sieć szkieletowa spółki wzrosnąć ma w 2017 roku do 3,9 tys. km z 3,5 tys. km obecnie, co ma pociągnąć za sobą dalszy rozwój usług hurtowych.

Hawe chce również w ciągu najbliższych pięciu lat rozwijać usługi komplementarne do obecnie świadczonych, czyli m.in. integrację infrastruktury telekomunikacyjnej, kolokację, centra danych, hurt głosowy oraz usługi dla sektora publicznego.

Na ten rok spółka planuje m.in. optymalizację finansowania.

"Prowadzimy obecnie rozmowy z naszymi dotychczasowymi partnerami, Polską Agencją Rozwoju Przemysłu i Bankiem Gospodarstwa Krajowego, ale patrzymy też w kierunku Polskich Inwestycji Rozwojowych oraz banków komercyjnych" - powiedział prezes Witoń.

Hawe jest operatorem największej sieci światłowodowej w Polsce zbudowanej w celu świadczenia usług dla innych operatorów telekomunikacyjnych. Spółka posiada 3.500 km własnej sieci szkieletowej i 480 km sieci dystrybucyjnej o najwyższym standardzie przepustowości. (PAP)

kuc/ seb/ ana/

Źródło artykułu:PAP
hawe satelekomunikacjaopis
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)