Hiszpania kończy "ze złotymi wizami". To cios w zagranicznych inwestorów
8 kwietnia premier Hiszpanii Pedro Sanchez, zapowiedział likwidację programu tzw. złotych wiz, które uprawniają obywateli państw spoza UE do pobytu stałego w Hiszpanii w zamian za zakup nieruchomości w tym kraju.
Sanchez sprecyzował, że we wtorek 9 kwietnia jego gabinet uruchomi procedury prowadzące do zlikwidowania przepisów o złotych wizach.
- Podejmiemy niezbędne decyzje, aby zapewnić ludziom prawo do mieszkań i aby mieszkania przestały być przedmiotem praktyk spekulacyjnych - dodał premier.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Miał zrujnować rodzinną firmę, a teraz ma 120 salonów i podbija rynek w Polsce - Marcin Ochnik
Hiszpania znosi "złote wizy"
Jak przypomniał, przepisy dotyczące złotych wiz zostały wprowadzone w 2013 r. z inicjatywy centroprawicowego rządu Mariano Rajoya, kierującego wówczas Partią Ludową (PP). Na podstawie ustawy o złotych wizach osoby pochodzące spoza Unii Europejskiej mogły w zamian za zakup nieruchomości o wartości ponad 500 tys. euro otrzymać pozwolenie na stały pobyt w Hiszpanii.
- Obecnie 94 na 100 takich wiz jest powiązanych z inwestycjami w nieruchomości w dużych miastach, które borykają się z bardzo obciążonym rynkiem i gdzie znalezienie przyzwoitego mieszkania dla osób, które już tam mieszkają, pracują i płacą podatki, jest prawie niemożliwe - mówił Sanchez, cytowany przez reuters.com.
Sanchez nie sprecyzował, czy złote wizy zostaną zlikwidowane także w przypadku cudzoziemców, którzy nabyli papiery wartościowe Hiszpanii lub zdeponowali ponad 1 mln euro w bankach w tym kraju lub zakupiły akcje spółek o tej wartości.
Posiadacze złotych wiz stawali się automatycznie nabywcami przywileju swobodnego podróżowania po państwach strefy Schengen. Z blisko 5 tys. nabywców złotych wiz w Hiszpanii największą grupę stanowią obywatele Chin (45 proc.).
Hiszpańskie media odnotowują, że podobną decyzję w sprawie złotych wiz podjął w 2023 r. rząd Portugalii, kierowany przez socjalistę Antonio Costę. Przywilej ten został tam zlikwidowany po ponad 10 latach obowiązywania.