Trwa ładowanie...

Holandia zaczyna odczuwać rosyjskie sankcje

Holandia w piątek zaczęła odczuwać rosyjskie sankcje nałożone dzień wcześniej na kraje Zachodu - piszą holenderskie media. 300 ciężarówkom z warzywami i owocom odmówiono wjazdu do Rosji, a na giełdzie warzywnej spadły ceny.

Holandia zaczyna odczuwać rosyjskie sankcjeŹródło: MYCHELE DANIAU/AFP
d694oax
d694oax

Zawrócenie z rosyjskiej granicy ciężarówek z warzywami i owocami miało wpływ na spadek cen na giełdzie warzywnej w Zaltbommel - napisał dziennik "Financieele Dagblad".

W czwartek rosyjski premier Dmitrij Miedwiediew ogłosił, że przez rok Rosja będzie stosować embargo na dostawy warzyw, owoców, mięsa, nabiału i ryb ze wszystkich krajów, które wsparły sankcje nałożone na Moskwę przez Unię Europejską i USA w związku z kryzysem na Ukrainie.

Jak podaje portal Dutchnews, jeden z kupców na giełdzie w Zaltbommel powiedział, że właśnie kupił szpinak po 30 eurocentów za kilogram, podczas gdy w środę cena wynosiła 1,1 euro. "Żaden hodowca z tego nie wyżyje" - dodał rozmówca.

Spadek cen nie dotyczył jedynie produktów eksportowanych do Rosji przez Holandię. Spadły również m.in. ceny kalafiorów. "Spadek cen dotyka nie tylko produkty eksportowane do Rosji. (...) Mamy produkty, których nie eksportujemy do Rosji, ale eksportują je inne kraje europejskie - powiedział jeden z handlowców telewizji Nos. - Jeśli one nie mogą eksportować do Rosji, dojdzie do nasycenia całego europejskiego rynku i ceny spadną wszędzie".

d694oax

W branży transportowej, która wozi nie tylko produkty rolno-spożywcze, ale także maszyny i wyposażenie dla przemysłu za granicą, również widać - od czasu wybuchu walk na wschodzie Ukrainy - spadek obrotów w porównaniu z sytuacją w zeszłym roku. Henk van der Wal, który prowadzi firmę transportową z siedzibą w Utrechcie, powiedział "Financieele Dagblad", że jego przedstawicielstwo w Rosji odnotowuje spadek wolumenu towarowego o 30-40 proc.

W piątek szef holenderskiej dyplomacji Frans Timmermans napisał na Facebooku, że sposób, w jaki Rosja dokonała inwazji na Krym i "miesza" na wschodniej Ukrainie, stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa europejskiego i międzynarodowego.

Timmermans powiedział, że Holandia naciskała na wprowadzenie ostrzejszych sankcji wobec Rosji po zestrzeleniu w zeszłym miesiącu malezyjskiego samolotu niż te, które ostatecznie uchwaliła UE. W liście datowanym na 6 sierpnia i opublikowanym w czwartek minister podał, że rząd Holandii domagał się ostrzejszych restrykcji odnoszących się do handlu bronią i transakcji finansowych z Rosją.

Według Timmermansa rząd był przeciwny wyłączeniu z sankcji kontraktów w trakcie realizacji. Chciał też rozciągnięcia zakazu handlu akcjami i obligacjami większych rosyjskich banków również na ich certyfikaty depozytowe.

d694oax
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d694oax

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj