Holding spożywczy. Wraca pomysł rządu. Kowalczyk: trwa wycena spółek

- Zgodnie z harmonogramem, do końca lutego mają być wycenione wszystkie spółki, które będą wchodzić w skład holdingu i zacznie się proces jego tworzenia - powiedział w piątek wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk, pytany o powstanie holdingu rolno-spożywczego.

- Zgodnie z harmonogramem do końca lutego te spółki mają być już wycenione, wszystkie, które wchodzą w skład holdingu i zacznie się proces tworzenia - zapowiedział minister rolnictwa Henryk Kowalczyk
- Zgodnie z harmonogramem do końca lutego te spółki mają być już wycenione, wszystkie, które wchodzą w skład holdingu i zacznie się proces tworzenia - zapowiedział minister rolnictwa Henryk Kowalczyk
Źródło zdjęć: © PAP
oprac. KKG

11.02.2022 10:03

Kowalczyk w piątek w Polskim Radiu 24 był pytany o powstanie holdingu rolno-spożywczego.

"Wyceny się pomarnowały"

- Pracujemy nad tym holdingiem. Trwają wyceny spółek. (...) Długa przerwa była - niestety - w tym procesie i te wyceny niektóre się pomarnowały - powiedział Kowalczyk.

Jak dodał, "teraz jest ta aktualizacja". - I zgodnie z harmonogramem do końca lutego te spółki mają być już wycenione, wszystkie, które wchodzą w skład holdingu i zacznie się proces tworzenia. Cały czas podtrzymuję, że na sezon owoców miękkich, holding powinien powstać - powiedział. Dodał, że chodzi o czerwiec - lipiec.

- Chcemy też nabywać przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa inne zakłady przetwórcze, po to, żeby wnosić do holdingu. A nawet gdyby tych zakładów nie było, to sam system kapitałowy też pozwala na pewną ingerencję i łamanie zmów cenowych - wskazał minister.

"Warzywniak plus" w ogniu krytyki

Pomysł rządu ostro krytukują rolnicy. Michał Kołodziejczak, szef AgroUnii w programie "Newsroom" WP powiedział:

- To nie rozwiąże problemów rolnictwa, czy konsumentów – ocenił. Jego zdaniem kluczem jest eliminacja kosztów, które pojawiają się przy obrocie żywnością, zanim trafią od rolnika do sklepu. - Obawiam się, że partii rządzącej znowu się marzy taki model, że aby ktoś mógł sprzedawać do Holdingu czy też do tych "warzywniaków plus" swoje produkty, to się będzie musiał się zapisać do jedynej słusznej partii – ironizuje Kołodziejczak. – To jest wypaczanie wolnego rynku, nie tędy droga – podkreślił.

W listopadzie ub.r. wicepremierzy Jacek Sasin i Henryk Kowalczyk podpisali umowę o współpracy między kierowanymi przez siebie ministerstwami przy tworzeniu holdingu spożywczego.

Holding ma być spółką zbudowaną na bazie Krajowej Spółki Cukrowej. Resort aktywów wybrał wariant konsolidacji polegający na tym, że zostaną wyemitowane akcje, które zostaną objęte przez Skarb Państwa. Ponadto Skarb Państwa będzie miał prawo głosu w 100 proc. ze swoich akcji.

W skład holdingu mają wejść spółki takie jak Elewarr oraz spółki: Danko, Małopolska Hodowla Roślin, Poznańska Hodowla Roślin, Kutnowska Hodowla Buraka Cukrowego, Pomorska-Mazurska Hodowla Ziemniaka, Hodowla Zwierząt i Nasiennictwa Roślin Polanowice i Kombinat Rolny Kietrz.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (60)
Zobacz także