Trwa ładowanie...
d3l0q8b
ue

Hollande: Wzrost gospodarczy nie będzie pochodną wydatków publicznych

Prezydent Francji Francois Hollande powiedział we wtorek, że wzrost gospodarczy w Europie "nie zrodzi się z dodatkowych wydatków publicznych" krajów, które już są poważnie zadłużone; dodał też, że kraje UE muszą zredukować dług publiczny.
Share
d3l0q8b

- Potrzebujemy wzrostu, ale nie wyniknie on z wezwań, komunikatów i spotkań na poziomie europejskim czy światowym. Może jednak być pochodną wspólnej dobrej woli, którą Europa potwierdzi, tworząc nowe instrumenty finansowe - powiedział prezydent, wymieniając przykład euroobligacji. Hollande wygłosił w Paryżu przemówienie na posiedzeniu Rady Gospodarczej, Społecznej i Ochrony Środowiska.

- Wola (przyśpieszenia) wzrostu nie wyklucza poważnego podejścia do budżetu - podkreślił Hollande. Musimy ograniczyć dług publiczny, przywrócić równowagę finansów publicznych w ciągu pięciu lat i wprowadzić konieczną dyscyplinę - dodał.

Wcześniej we wtorek kanclerz Niemiec Angela Merkel wezwała do wprowadzania w strefie euro reform długoterminowych i odrzuciła jednocześnie plany ożywienia gospodarki poprzez zwiększenie wydatków. Merkel przypomniała o zaletach reform rynku pracy przeprowadzonych w Niemczech i dodała, że dla Europy fatalnym posunięciem byłoby przerwanie wdrażania reform tego typu "właśnie w chwili, gdy niektóre kraje zaczęły iść w dobrym kierunku". Rezultaty, jakie osiągnęły Niemcy, "dowiodły, że jest to dobra droga" - mówiła pani kanclerz.

d3l0q8b

Pobudzenie wzrostu gospodarczego w ogarniętej kryzysem zadłużenia UE oraz sposoby pogłębienia unii monetarnej mają być tematem najbliższego szczytu UE pod koniec czerwca. Cytując źródła bliskie rządowi w Berlinie, AFP podaje, że "nie chce on ożywienia gospodarczego na kredyt" i "pozostanie przy tym stanowisku" podczas najbliższego szczytu G20, choć uznaje, że "znacznie wzrosły" zagrożenia dla światowej gospodarki.

Rząd kanclerz Merkel ogłosił kilka dni wcześniej, że chce również dalszego wzmocnienia koordynacji polityk gospodarczych i finansowych państw strefy euro.

Kryzys w państwach strefy euro zagraża już także niemieckiemu wzrostowi gospodarczemu, czego dowodem były przejściowe spadki na giełdzie we Frankfurcie nad Menem oraz spadek niemieckiego eksportu - który jest motorem tej gospodarki - do krajów strefy euro. (PAP)

fit/ mc/

d3l0q8b

Podziel się opinią

Share
d3l0q8b
d3l0q8b