Trwa ładowanie...

Hotele, restauracje i parki rozrywki - jak znaleźć pracę?

W norweskiej branży turystycznej pracuje obecnie około 150 tys. osób. Wśród zatrudnionych nie brakuje pracowników z Polski. Naszych rodaków można najczęściej spotkać w hotelach, restauracjach i parkach rozrywki.

Hotele, restauracje i parki rozrywki - jak znaleźć pracę?Źródło: Stock
dbquj87
dbquj87

W norweskiej branży turystycznej pracuje obecnie około 150 tys. osób. Wśród zatrudnionych nie brakuje pracowników z Polski. Naszych rodaków można najczęściej spotkać w hotelach, restauracjach i parkach rozrywki.

Praca w turystyce w kraju Wikingów może mieć charakter sezonowy lub trwać przez cały rok. Są bowiem miejsca, gdzie obiekty zwiedza się jedynie latem i tylko w tym okresie zatrudniani są pracownicy. Tak jest np. na południowo-zachodnim wybrzeżu kraju, gdzie turystyka jest bardzo rozwinięta dzięki fiordom, przede wszystkim w okręgach Sogn og Fjordane, Rogaland i Hordaland.

Z kolei zarówno latem jak i zimą branża świetnie prosperuje w regionach górskich, szczególnie w południowych okręgach Buskerud, Oppland (gdzie znajduje się ośrodek olimpijski Lillehammer) i Telemark. Całoroczne zatrudnienie łatwo też znaleźć w dużych miastach jak Oslo, Bergen, Stavanger i Trondheim, w których dominuje turystyka biznesowa.

Praca w hotelach

Najwięcej pracy czeka w hotelach, na kempingach, w restauracjach, barach i parkach rozrywki. Największe szanse na zatrudnienie mają osoby z doświadczeniem w zawodzie, a więc kucharze, główni kelnerzy i recepcjoniści. Nie brakuje też ofert dla pracowników niewykwalifikowanych. Poszukiwane są pokojówki, osoby do sprzątania na zapleczach, pomocnicy kuchenni i obsługa hotelowa.

dbquj87

Oferty z norweskiej branży turystycznej można też znaleźć w polskich agencjach. Dotyczą one najczęściej pracy w hotelach trzy, cztero i pięciogwiazdkowych. W większości przypadków jest to zajęcie sezonowe trwające około sześciu miesięcy. Cieszy się ono dużą popularnością wśród naszych rodaków. Polacy to obok Szwedów najchętniej zatrudniania grupa obcokrajowców w norweskich hotelach i restauracjach.

Do pracy na stanowisku pokojówki i pomocnika w kuchni wystarczą podstawy języka angielskiego. Oferowane stawki zależą od doświadczenia i powierzonych obowiązków. Zwykle wahają się w granicach 105-130 koron na godzinę (po przeliczeniu 57 zł - 70 zł). Na najwyższe zarobki mogą liczyć pracownicy wykwalifikowani, a więc kelnerzy, kucharze i recepcjoniści. W ich przypadku konieczna jest dobra znajomość języka angielskiego oraz doświadczenie na podobnym stanowisku. Nie obejdzie się też bez referencji. Osoby zainteresowane pracą na stanowisku kucharza muszą udokumentować co najmniej 3-letni staż pracy. Zatrudnionym pracownikom biura oferują darmowy kurs języka norweskiego, który należy kontynuować po przyjeździe do Norwegii. Prym wśród agencji rekrutujących pracowników do norweskiej branży hotelowo-gastronomicznej wiedzie w Polsce Addeco.

Zatrudnieni mają najczęściej zapewnione zakwaterowanie. Czasami jest ono darmowe lub też jego koszt potrąca się z wynagrodzenia. Pracodawcy często oferują specjalne kwatery dla pracowników. Nie są one na pewno luksusowe i z reguły dzielone z innymi pracownikami, ale za to mieszkanie w takim miejscu pozwala znacznie więcej odłożyć z pensji.

dbquj87

Pracy sezonowej możesz też szukać na polach kempingowych. W Norwegii jest ich ponad tysiąc. Szanse na zatrudnienie masz jednak tylko w tych największych. Mniejsze ośrodki od lat mają tę samą liczbę stałych pracowników. Adresy norweskich kempingów znajdziesz na stronie www.camping.no.

Parki rozrywki

Szukając wakacyjnego zajęcia w Norwegii nie możemy zapomnieć o parkach rozrywki. W większości z nich sezon rozpoczął się już w połowie kwietnia. Polacy przylatujący do Oslo mają najbliżej do kompleksu Tusenfryd, położonego 20 km od stolicy kraju. To już ostatni dzwonek na znalezienie zajęcia. W szczycie sezonu będzie już na to za późno. Na stronie ww.tusenfryd.no/no/Jobb znajdziesz formularz aplikacyjny i informacje na temat rekrutacji.

dbquj87

W okresie od 20 kwietnia do 15 września trwa sezon w parku rozrywki Kongeparken (na południe od Stavanger). W tym roku znajdzie tam pracę około 160 osób. Poszukiwani są pracownicy gastronomii, animatorzy rozrywki, żywe maskotki, parkingowi, ochroniarze, osoby odpowiedzialne za utrzymanie zieleni oraz personel sprzątający. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w zakładce JOBB I KONGEPARKEN na stronie www.kongeparken.no.

Polacy zatrudnieni w norweskich parkach rozrywki mogą liczyć na zarobki w granicach 109-134 koron na godzinę (60 - 73 zł). Ich wysokość zależy głównie od zajmowanego stanowiska. Zajęcie w parku znajdą też osoby poniżej 18-stego roku życia. Ich stawki są już jednak nieco niższe. W parku Kongenparken zarobią około 80 koron na godzinę (około 43 zł).

Szukamy zatrudnienia

Jednym ze sposobów na znalezienie zajęcia w norweskiej branży turystycznej jest skorzystanie z zasobów Norweskich Służb Zatrudnienia NAV. Na stronie internetowej www.nav.no znajduje się wiele ofert pracy z branży turystycznej. By do nich dotrzeć, kliknij na wyrażenie "Finn ledige jobber" znajdujące się w ramce po lewej stronie. Następnie wybierz kategorię "Handel, kundeservice, restaurant og reiseliv". W polu "Underkategorier" możesz wybrać jeszcze szczegółowiej "Restaurant og forpleiniing" (restauracje i catering) lub "Reiseliv, hotel og overnatting" (podróże, hotel, zakwaterowanie). W polu "Arbeidssted" (lokalizacja), możesz wybrać "Norge" – a wówczas wyświetlą się oferty z całej Norwegii – lub też zawęzić wyszukiwanie do konkretnego regionu. Następnie pozostaje nacisnąć przycisk "Sok" (szukaj) w dole strony i pojawią się oferty. Dla jeszcze dokładniejszego wyszukiwania w rubryce "Sok etter ord i stillingsannonse" znajdującego się u dołu strony, możesz wpisać dodatkowe słowa, przykładowo "ferie" (wakacje),
"sesong" (sezonowy), "sommer" (lato).

dbquj87

Metoda jest więc bardzo prosta, licz się jednak z tym, że oferty (nawet te z wymaganą znajomością angielskiego) będą w języku norweskim. Mimo to, dla osób, które znają angielski lub jeszcze lepiej niemiecki zrozumienie podstawowego opisu ogłoszenia nie powinno być trudne. Na pewno czytelny będzie kontakt w postaci adresu i numeru telefonu.

Innym pomysłem może być szukanie ofert pracy bezpośrednio u konkretnych pracodawców. Przykładowo szukając pracy na statkach. Dane kontaktowe linii znajdziesz na ich stronach internetowych. Niektóre z nich nawet zamieszczają tam oferty pracy.

Linie żeglugowe obwożą turystów w okolicach fiordów i zawijają do miast i wiosek, a niektóre pływają na daleką Północ. Po zachodnim wybrzeżu kursują: Fjord 1 Fylkesbaatane (www.fjord1.no), Tide (www.tide.no), Fjordline (http://fjordline.no), Rodne Fjord Cruise (www.rodne.no). Do linii obsługujących północ należą pływające w Lyngen Bjorklid Ferjerederi (www.bjorklid.no), a także Norweskie Statki Przybrzeżne Hurtigruten (www.hurtigruten.com), które mają w swej ofercie kilku- i kilkunastodniowe wycieczki po najpiękniejszych zakątkach północnej Norwegii, proponują też rejsy na Grenlandię i Spitsbergen.

Maciej Sibilak

dbquj87
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dbquj87