HSBC: PKB Chin wzrośnie o 7,1% w br., polskie firmy powoli odkrywają ten rynek

Warszawa, 19.11.2015 (ISBnews) - PKB w Chinach wzrośnie w tym roku o 7,1% oraz o 7,2% w 2016 roku, prognozuje HSBC Bank. Wzrost gospodarczy przyspieszy m.in. dzięki realizacji projektu "Nowy Jedwabny Szlak". Polskie firmy powoli odkrywają potencjał Chin, podkreślił  prezes HSBC Bank Polska Michał H. Mrożek. 

19.11.2015 | aktual.: 19.11.2015 13:53

Celem powstania "Jednego Pasa, Jednej Drogi", zwanego potocznie Nowym Jedwabnym Szlakiem jest stymulowanie rozwoju zachodniej części Chin dzięki rozbudowie i modernizacji infrastruktury wewnątrz kraju oraz wzmocnienie popytu na chińskie produkty i usługi za granicą dzięki rozwojowi połączeń transportowych na linii Chiny-Europa. Całkowita wartość inwestycji w planowane i rozpoczęte projekty może sięgać prawie 1,5 bln RMB. Liczba planowanych projektów przekracza 900 (w tym budowa 15 nowych portów), podał bank.

"Chociaż współpraca Polski z Chinami cały czas rośnie, ten ogromny kraj wciąż pozostaje poza czołówką naszych partnerów handlowych. Projekt Nowego Jedwabnego Szlaku jest szansą, aby zrównoważyć naszą wymianę handlową z tym perspektywicznym rynkiem. Polskie firmy powoli odkrywają potencjał Chin" - powiedział Mrożek, cytowany w komunikacie.

Zdaniem prezydenta Xi Jinpinga, realizacja koncepcji "Jednego Pasa, Jednej Drogi" powinna przyspieszyć wzrost chińskiego PKB o 0,25 pkt proc. w 2015 roku.

"Ekonomiści HSBC przewidują, że PKB Państwa Środka wzrośnie w tym roku o 7,1% oraz o 7,2% w 2016 roku" - podano także w komunikacie.

Według Mrożka, dzięki nowej drodze handlowej łączącej Chiny z Europą, która będzie biegła m.in. przez Polskę, nasz kraj zyskuje wyjątkową okazję do stania się regionalnym centrum wymiany handlowej na linii Chiny - Europa Środkowo-Wschodnia.

"Nowy Szlak Jedwabny to droga w obu kierunkach i wierzę, że polskie firmy będą potrafiły wykorzystać tę szansę, przy wsparciu ze strony administracji publicznej, która w wyraźny sposób intensyfikuje starania ukierunkowane na budowanie relacji z Pekinem na najwyższych szczeblach władzy" - dodał prezes HSBC Bank Polska.

Chińska koncepcja Nowego Jedwabnego Szlaku to inicjatywa ukierunkowana na wzmocnienie wymiany handlowej i przepływów kapitałowych dzięki wartym miliardy dolarów inwestycjom w rozwój sieci dróg, linii kolejowych, portów i innych projektów infrastrukturalnych na terenie Państwa Środka i poza jego granicami.

Nowy Jedwabny Szlak będzie składał się z części lądowej, biegnącej z Chin przez Azję Centralną do Europy, oraz morskiej, łączącej Chiny, Południowo-Wschodnią Azję, Indie i Afrykę. Będzie łączył 64 kraje, które generują łącznie 29% globalnego PKB i gdzie mieszka 63% światowej populacji, podał również HSBC.

Jak podkreśla HSBC Bank, w odpowiedzi na ogromne potrzeby finansowe związane z realizacją tej koncepcji Pekin zainaugurował Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych (Asian Infrastructure Investment Bank, AIIB), który zrzesza 57 krajów członkowskich (Polska jest jednym z członków-założycieli).

"Wartość wymiany handlowej między Chinami a krajami leżącymi wzdłuż Nowego Szlaku Jedwabnego może przekroczyć 2,5 bln USD. Inwestycje związane z tym przedsięwzięciem - oraz wynikający z jego realizacji wzrost wymiany handlowej - mają przyczynić się do zwiększenia popularności chińskiej waluty w rozliczeniach międzynarodowych" - czytamy również w komunikacie.

(ISBnews)

Źródło artykułu:ISBnews
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także