Trwa ładowanie...
d34aew2
d34aew2

Huśtawka nastrojów wśród dużych inwestorów

Środa na GPW rozpoczęła się od wzrostów i kolejnej, w ciągu ostatnich dwóch dni drugiej, próby sforsowania 1900 pkt. na WIG20.
Share
d34aew2

Przed południem indeks największych spółek osiągnął maksimum intraday 1895 pkt. (ok. +2%). Duży udział w porannych wzrostach miała TPSA, która zyskiwała nawet ponad 2%, przy potężnych obrotach (ostatecznie 435 mln zł.). Po zbliżeniu się wykresu WIG20 do wspomnianego oporu, na GPW zaczęła dominować podaż. Już po 12:00 kupujący musieli bronić wsparcia na poziomie wtorkowego zamknięcia. Z próby sił wyszli obronną ręką. O 14:15 opublikowany został raport ADP o zwolnieniach w USA w kwietniu, które zostały oszacowane na 491 tys., podczas gdy prognozowano aż 644 tys. Dużo lepsza od prognoz statystyka wzbudziła falę zakupów na giełdach europejskich. Na GPW natomiast, do kolejnego ataku na 1900 pkt. pobudzony został popyt. Tym razem udało się osiągnąć maksymalnie 1889 pkt., a pod koniec sesji znowu doszło do pogorszenia nastrojów i ostatecznie WIG20 zamknął się -0,2%. Należy zaznaczyć, że w środę wyjątkowo dobrze zachowywały się małe i średnie spółki, sWIG80 zyskał 1,5%, a mWIG40 1,2%. Statystycznie, na rynku
mieliśmy przewagę walorów zwyżkujących (202) nad zniżkującymi (149), przy bardzo dużym obrocie, który na WIG20 sięgnął niemal 1,3 mld zł.

 (źródło: BM Banku BPH)
Źródło: (źródło: BM Banku BPH)

Połowa tygodnia dla indeksu szerokiego rynku przyniosła test wsparcia w postaci 29 600 pkt. Na szczęście dla posiadaczy akcji po przełamaniu tego poziomu, WIG szybko nadrobił straty i reszta sesji przebiegła pod dyktando popytu. Poranna przecena spowodowała jednak, że w trakcie środowych notowań indeksowi nie starczyło sił na próbę pobicia lokalnych szczytów i podejście do poziomów 31 000 pkt. Notowania ostatecznie zakończyły się w okolicach zera. Emocje towarzyszące ostatnim sesjom, w związku z apetytem na nowe szczyty, podbijane są przez coraz to wyższe obroty, wczoraj sięgnęły one 1,8 mld zł. Bliskość maksimów powoduje akumulacje pozycji po obu stronach rynku i wyczekiwanie na istotne sygnały, choć aktualnie przewaga należy do strony kupującej. Polepszenie nastrojów potwierdza również większość wskaźników analizy technicznej. Oscylator trendu ADX sukcesywnie brnie do góry, notując po wczorajszym dniu 43 pkt. Biała świeca powstała na wykresie obrazuje jednak, jak silnym oporem jest obecnie, niepokonany
wczoraj wtorkowy szczyt. W trakcie dzisiejszej sesji kurs WIG prawdopodobnie ponownie zaatakuje 30 241 pkt i być może w tym kontekście sprawdzi się dobrze znana zasada „do trzech razy sztuka”.

BM Banku BPH

d34aew2

Podziel się opinią

Share
d34aew2
d34aew2