Trwa ładowanie...
d2bnqqn
11-01-2017 11:20

Huta Bankowa otrzymała Certyfikat Zgodności Unii Celnej

Wytwarzająca m.in. obręcze kolejowe Huta Bankowa w Dąbrowie Górniczej jako pierwsza polska firma otrzymała Certyfikat Zgodności Unii Celnej, wydany przez Rejestr Certyfikacji w Moskwie. Tym samym jej certyfikowane wyroby mogą trafiać na rynki rosyjski, białoruski i kazachski.

d2bnqqn
d2bnqqn

Procedura uzyskania certyfikatu rozpoczęła się w lutym ubiegłego roku. Do końca października trwał proces certyfikacji wraz z badaniami obręczy kolejowych, przeprowadzanych przez Laboratorium Kolejnictwa w Sankt Petersburgu. Efektem jest certyfikat ze znakiem EAC, umożliwiający spółce sprzedaż obręczy kolejowych na rynki Unii Celnej i potwierdzający zgodność techniczną każdego z wyrobów z wymaganiami obowiązującymi w krajach Unii.

"Obecnie Huta Bankowa pozostaje jedyną polską firmą z takim certyfikatem, wydanym przez Rejestr Certyfikacji w Moskwie. Dokument wydany został na pięć lat (to najdłuższy możliwy okres - PAP) i będzie obowiązywał do listopada 2021 r." - poinformował w środę prezes huty Jarosław Zagórowski.

"Uznanie zgodności naszych obręczy kolejowych z wymaganiami krajów Unii Celnej to dla nas otwarcie drzwi na nowe rynki" - ocenił prezes. Certyfikat obejmuje wytwarzane przez dąbrowską hutę obręcze kolejowe, potwierdzając ich zgodność z z wymaganiami Dyrektywy TP TC 001/2011.

Jeden certyfikat umożliwia eksport towarów do wszystkich państw Unii Celnej. Eksportowane wyroby muszą być opatrzone znakiem zgodności Unii Celnej EAC (Euroazjatycki Certyfikat Zgodności), umieszczanym na każdej jednostce towaru. Zgodnie z przepisami znak powinien być widoczny, w jednym kolorze i w rozmiarze określonym przez producenta.

d2bnqqn

Huta Bankowa należy do grupy kapitałowej Alchemia, której liderem jest giełdowa spółka Alchemia SA z trzema zakładami produkcyjnymi (Huta Batory, Rurexpol oraz WRA) oraz spółkami zależnymi - oprócz dąbrowskiej huty to także Kuźnia Batory i Laboratorium Badań Batory. Alchemia tworzy grupę producentów rur oraz innych specjalistycznych produktów stalowych i zajmuje się handlem w tym segmencie.

Główne wyroby wydziału walcowni wyrobów długich gorącowalcowanych Huty Bankowa to pręty i profile grube i średnie, pręty okrągłe, a także kształtowniki łebkowe oraz półwyroby dla kuźni i rurowni. Natomiast wydział pierścieni i obręczy wytwarza różne rodzaje obręczy kolejowych, pierścieni kutowalcowanych bez szwu o przekroju prostokątnym lub profilowanym, przeznaczonych na rynek polski i rynki zagraniczne, m.in. wschodnie.

Unia Celna Rosji, Białorusi i Kazachstanu weszła w życie w połowie 2010 roku. Pięć lat później dołączyły do niej Armenia i Kirgistan; pięć krajów tworzy wspólnie Euroazjatycką Unię Celną. Aby eksportować do krajów Unii, na większość wyrobów wymagane są certyfikaty i deklaracje Unii Celnej lub świadectwo Państwowej Rejestracji Unii Celnej. Certyfikat zgodności Unii Celnej oficjalnie potwierdza zgodność certyfikowanych produktów z jej normami i wymogami.

d2bnqqn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2bnqqn