Trwa ładowanie...

I już nie masz w portfelu 18 zł. To minister Kownacki kupił wojskowym zabawki

Dwa dni w jednym sklepie i 690 milionów złotych z kieszeni podatników... poszło! Tak na targach obronności w Kielcach szalał wiceminister obrony Bartosz Kownacki. Podpisał umowy na zakup 53 tys. karabinów nowego typu produkowanych w radomskim Łuczniku. Wziął 119 samochodów dalekiego rozpoznania, ponad 800 zestawów noktowizorów, 657 karabinów wyborowych i urządzenie, które można nazwać... zasilaczem do samolotu bojowego.

I już nie masz w portfelu 18 zł. To minister Kownacki kupił wojskowym zabawkiŹródło: PAP, fot: Piotr Polak
d43xsb8

Tym samym spółki Polskiej Grupy Zbrojeniowej mają zapewnioną pracę na lata. Karabinki jako pierwsze dostaną Wojska Obrony Terytorialnej, a w 2020 roku będzie z nich strzelać prawie połowa polskich żołnierzy. Dzięki kontraktowi Łucznik zarobi na kredyt jaki zaciągnął na nowe maszyny potrzebne do produkcji.

Nie wydarzyła się wpadka jak z Autosanem, który dekowany pod siebie przetarg na autobusy umyślnie przegrał, oddając go fabryce MAN. Kownacki działał jak w supermarkecie, brał z półek i kupował. - Nie mamy dzisiaj czasu na to, żeby kontrakty były negocjowane dziesiątkami lat. Chcę to, co się stało, postawić za wzór - skomentował największy kontrakt szef MON Antoni Macierewicz.

Minister kupuje, podatnik płaci

Uwagę zwraca jednak skala zakupów jakiej dokonał minister Kownacki na jednej imprezie targowej. 690 mln wydane w dwa dni to w przeliczeniu na portfel na jednego Polaka 18 złotych. Fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju zwraca uwagę, że gdyby rząd wystawiał każdemu obywatelowi coś w rodzaju osobistego paragonu, to pozycja "wydatki na wojsko" jest teraz jedną z najszybciej rosnących. W 2016 roku kosztowały każdego podatników 735 złotych rocznie. To więcej niż wydatki na uniwersytety, albo ochronę środowiska, a cały rachunek za działalność policji i straży pożarnej to zaledwie połowa tej kwoty.

Według fundacji FOR 95 procent Polaków nie zdaje sobie sprawy na co idą ich pieniądze. Wygląda to tak. WP.PL
Według fundacji FOR 95 procent Polaków nie zdaje sobie sprawy na co idą ich pieniądze. Wygląda to tak. Źródło: WP.PL

Dodajmy, że Bartosz Kownacki zbiera już publiczne pochwały za popieranie polskiego przemysłu zbrojeniowego. Karabinek Grot miał premierę w ubiegłym roku. Nawet podczas strzelań testowych w USA zebrał dobre recenzje jako "poręczny" i "miły w obsłudze". Umieszczono go w rankingu top 10 najlepszych karabinów szturmowych, jakie ostatnio pokazały firmy zbrojeniowe z całego świata. Konkuruje z produktem oferowanym przez Czechów.

Śmigłowce, śmigłowce sprzedaję

Łatwo było jednak wiceministrowi szastać pieniędzmi podatników. Problem w tym czego Kownacki nie kupił? Najbardziej obrażeni na decydentów byli w Kielcach producenci śmigłowców - ten przetarg został odwołany przez ekipę "dobrej zmiany". Airbus, producent słynnych Caracali nie pokazał więc śmigłowca. Zamiast rzekomo "wykończonych" przed Wacława Berczyńskiego maszyn, zaprezentował m. in. satelitę.

d43xsb8

Szefowie fabryki Mielca ( producent maszyn Black Hawk Sikorsky) oraz PZL Świdnik (Augusta Westland) byli mocno zdezorientowani, bo oczekują od dawna dalszego ciągu zerwanego przetargu na zakup śmigłowców dla polskiej armii.

- Wiemy jaki sprzęt ma ministerstwo, natomiast jakie ma plany w stosunku do modernizacji, trudno mi powiedzieć - powiedział w relacji Onet Janusz Zakręcki, prezes Mielca. Wtórował mu Daniele Romiti ze Świdnika: - Oczekujemy zapytania ofertowego, a wtedy będziemy gotowi zaoferować platformę śmigłowca wraz z dodatkowymi systemami - powiedział.

Epopeja o śmigłowcach dla polskiej armii zmierza już ku smutnemu końcowi. W przyszłym roku już definitywnie nie da się prowizorycznie remontować najbardziej wysłużonych maszyn Mi-17. Wtedy uziemiona zostanie część oddziałów kawalerii powietrznej. W 2021 wojsko zostanie pozbawione morskich Mi-14 i większości transportowych Mi-8. Przed tym ostrzegali szefowie inspektoratu uzbrojenia - zanim uciekli przed Macierewiczem na emeryturę.

d43xsb8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d43xsb8