Trwa ładowanie...
d3t3pqo
20-10-2016 09:50

Idea Bank celuje w 400 mln zł zysku i 4% marży odsetkowej w całym 2016 r.

Warszawa, 20.10.2016 (ISBnews) - Idea Bank oczekuje, że cały 2016 rok zakończy zyskiem netto Grupy na poziomie ponad 400 mln zł. Bank chce poprawić marżę odsetkową netto i osiągnąć poziom 4% NIM w całym roku, poinformował ISBnews prezes Jarosław Augustyniak. Według niego, wzrost marży odsetkowej netto powinien być widoczny w całym sektorze.

d3t3pqo
d3t3pqo

"Bardzo jesteśmy zadowoleni z wyniku z działalności kontynuowanej. Zrobiliśmy prawie 52 mln zł w trzecim kwartale. Tak, jak mówiliśmy wcześniej, walczymy o plus-minus 60 mln zł zysku kwartalnego i ten wynik - tak jak zapowiadaliśmy - jest nieco niższy, ale w kolejnych kwartałach powrócimy do celu" - powiedział Augustyniak w rozmowie z ISBnews.

Wynik po trzech kwartałach jest bardzo dobry i "w całym roku na pewno Grupa zarobi 400 mln zł plus", dodał.

Grupa Idea Bank osiągnęła 51,7 mln zł zysku z działalności kontynuowanej w III kw., co oznacza wzrost o 24,4% r/r po wyeliminowaniu wpływu podatku od aktywów (13,1 mln zł w III kw.)

Po trzech kwartałach zysk netto z działalności kontynuowanej grupy Idea Banku wyniósł 346 mln zł wobec 175 mln zł rok wcześniej.

d3t3pqo

Marża odsetkowa osiągnęła 4,1% w III kw., zaś narastająco po trzech kwartałach marża NIM wyniosła 3,9% wobec 2,8% rok wcześniej.

"Taki poziom marży to dla nas duże osiągnięcie. Składają się na to dwa elementy - realizujemy sprzedaż na poziomie prawie 2 mld zł kwartalnie, ale nie bierzemy udziału w wojnach cenowych. W leasingu i faktoringu utrzymujemy cenę, a jednocześnie zwiększamy sprzedaż. Zaczęły już działać też takie rzeczy, jak wpłatomaty, HUB-y, coworkingi. Na ROR-ach mamy 2,8 mld zł osadów, poprawiliśmy też strukturę depozytów - mamy 30% portfela depozytów na okres 12 miesięcy, w tym 11% to depozyty trzyletnie. To pozwala stabilizować bazę i utrzymywać w ryzach koszt finansowania" - podkreślił Augustyniak.

W trzecim kwartale Idea Bank odnotował NIM w wysokości 4,1%, ale od początku roku narastająco jest to 3,9%. "Chciałbym mieć 4% w całym 2016 r." - dodał prezes.

W jego ocenie, poprawa marży odsetkowej w III kw. br. powinna być widoczna w całym sektorze ze względu na nadpłynność rynku, niskie stopy procentowe i WIBOR w granicach 1,7%.

d3t3pqo

Koszt finansowania Grupy obniżył się do 42 pkt bazowych na koniec września wobec 55 pkt bazowych powyżej WIBOR na koniec czerwca br.

Sprzedaż produktów kredytowych grupy osiągnęła w III kw. poziom 1,9 mld zł, w tym wartość sfinansowanych przez Idea Money faktur osiągnęła w III kw. nowy rekordowy poziom 522 mln zł, rosnąc o 29% w skali kwartału. Udział grupy w kredytowaniu przedsiębiorców indywidualnych można szacować na podstawie danych NBP na 15%.

Według Augustyniaka, docelowo bank chce realizować kwartalnie sprzedaż kredytów na poziomie 600-800 mln zł, leasingu na poziomie 500-600 mln zł oraz faktoringu 600-700 mln zł.

d3t3pqo

Prezes poinformował, że Idea Bank przygląda się komplementarnym spółkom, które mógłby dołączyć do swojej grupy, ale do końca roku nie przewiduje realizacji żadnej transakcji. Podkreślił, że ewentualne akwizycje nie będą znaczące finansowo, ale pokażą kierunek, w którym podąża grupa.

Powtórzył, że w IV kwartale bank chce formalnie przejąć Getin Leasing. Grupa rozpoczęła już prace nad koncepcją integracji tej spółki z Idea Leasing. Synergie kosztowe i przychodowe szacowane są w całym okresie inwestycji na 40-80 mln zł.

Idea Bank powstał na bazie przejętego przez Getin Holding GMAC Banku jesienią 2010 roku. Początkowo bank funkcjonował wyłącznie w Internecie. W lipcu 2011 roku otwarto pierwsze oddziały stacjonarne, głównie w największych polskich miastach. Idea Bank zadebiutował na rynku głównym GPW w kwietniu 2015 roku.

Agnieszka Morawiecka

(ISBnews)

d3t3pqo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3t3pqo