II Kongres Klastrów Polskich odbędzie się 20 maja w Sejmie
Warszawa, 16.05.2014 (ISBnews) - Choć polskie klastry działają dopiero od kilku lat, realizują projekty o wartości ponad 1 mld zł. Znaczenie i rozwój klasteringu dla...
16.05.2014 12:50
Warszawa, 16.05.2014 (ISBnews) - Choć polskie klastry działają dopiero od kilku lat, realizują projekty o wartości ponad 1 mld zł. Znaczenie i rozwój klasteringu dla polskiej gospodarki będzie tematem rozmów podczas II Kongresu Klastrów Polskich, który odbędzie się 20 maja w siedzibie Sejmu RP. Organizatorzy zwracają uwagę, że klastry są istotnym narzędziem wzrostu innowacyjności firm. Dowodzi tego przykład najbardziej znanego klastra na świecie, jakim jest Dolina Krzemowa w USA.
Jest to pierwszy znany przykład klastrów - Dolina Krzemowa powstała w latach 50. XX-wieku w północnej części stanu Kalifornia. W kolejnych etapach rozwoju tego Klastra było powstanie Uniwersytetu, wokół którego zaczęły się skupiać przedsiębiorstwa pracujące nad zaawansowanymi technologiami przemysłowymi. Od tamtej pory rozwój Doliny Krzemowej postępował w zawrotnym tempie, czego efektem jest powstanie gigantów technologicznych takich jak Hewlett-Packard, Intel, Apple Computer, Oracle Corporation oraz Google.
Działalność klastrów w Polsce trwa od ponad 10 lat. Początkowo klastry kojarzono wyłącznie z branżami wysokich technologii takimi jak lotnictwo, przemysł biotechnologiczny, czy też IT. Okazuje się jednak, że niezwykle często klastry tworzą przedsiębiorcy w tradycyjnych sektorach gospodarki.
"Od kilku lat w Polsce możemy zaobserwować wzrastające zainteresowanie ściślejszą współpracą ze strony przedsiębiorstw z innymi jednostkami w celu transferu informacji do tworzenia silnej przewagi konkurencyjnej w regionie" - powiedział prezes Związku Pracodawców Klastry Polskie Krzysztof Krystowski, cytowany w komunikacie.
Związek Klastry Polskie zrzesza animatorów klastrów gospodarczych z całej Polski. Jest otwarty na przyjmowanie każdej organizacji klastrowej w swoje szeregi i pragnie stać się stałą platformą współpracy klastrów oraz ich otoczenia. Wszędzie tam, gdzie będą potrzebne działania w skali ogólnopolskiej, chce reprezentować interesy środowiska klastrowego i być poważnym partnerem dla władz na różnych szczeblach. W chwili obecnej w Polsce jest już ponad 100 klastrów.
Rola klastrów jako narzędzia wzrostu innowacyjności przedsiębiorstw jest coraz bardziej zauważana. Efektem tego jest przeznaczenie większej ilości środków i narzędzi przeznaczonych na wsparcie klastrów i należących do nich przedsiębiorstw w programach europejskich nowej perspektywy finansowej na lata 2014-2020.
"Jest dla nas szczególnie ważne, że przedsiębiorcy coraz częściej obserwują korzyści płynące z współpracy z innymi jednostkami i zamiast konkurować ze sobą, wspólnie walczą m.in. o dofinansowanie z UE" - podkreśla Krystowski.
W dalszym ciągu, w celu wzmocnienia innowacyjności gospodarczej Polski, niezbędna jest wiedza nt. stanu rozwoju klastrów, ich potrzeb, istniejących trudności oraz barier. Konieczne jest również wypracowanie rekomendacji zmian skierowanych do różnych grup interesariuszy, uczestniczących w działaniach klastrowych. Ma to służyć również zwiększeniu zainteresowania klastrami ze strony niezrzeszonych przedsiębiorców, którzy mogliby wpłynąć pozytywnie na rozwój polskiej gospodarki.
(ISBnews)