III Kongres HR SEG - czy działy HR mają wpływ na wycenę spółek na GPW?

10.04. Warszawa (PAP) - HR jako kluczowy czynnik kreacji wartości spółki giełdowej - to główny temat III Kongresu HR Spółek Giełdowych SEG, który odbył się 9-10 kwietnia w Ossie....

10.04.2014 | aktual.: 10.04.2014 20:38

10.04. Warszawa (PAP) - HR jako kluczowy czynnik kreacji wartości spółki giełdowej - to główny temat III Kongresu HR Spółek Giełdowych SEG, który odbył się 9-10 kwietnia w Ossie. Uczestnicy Kongresu dyskutowali m.in. o zarządzaniu absencją, pracy tymczasowej oraz motywacji pracowników.

Z dyskusji w trakcie kongresu wynika, że spółki powinny ograniczyć negatywny wpływ nadmiernej absencji poprzez zdiagnozowanie prawdziwych powodów nieobecności w pracy. Być może część zwolnień wynika z niekorzystnych relacji między pracownikami lub z braku motywacji. Działy HR mogą pomóc pracownikowi oferując mu dodatkowe pakiety medyczne lub ubezpieczenia, a w niektórych przypadkach poinformować pracownika, że firma nie akceptuje nadmiernej nieobecności np. z błahych powodów.

"Warto również usprawnić organizację firmy np. ustalić ruchome godziny pracy, które pozwalają pracownikowi na wizyty u lekarza, badania, ale także zwykłe załatwianie spraw prywatnych przed i po pracy. Ogólna rada: więcej zainteresowania pracownikami. Dobry kontakt z przełożonym oraz przyjazna atmosfera pracy maja wpływ na zaufanie pracownika względem pracodawcy" - uważa jeden z ekspertów, Grzegorz Liszka, wiceprezes Compensa Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie SA. Vienna Insurance Group.

Działy HR mogą wykorzystywać również w większym zakresie formułę pracy tymczasowej.

"Praca tymczasowa z perspektywy pracowników jest dobrym rozwiązaniem dla osób praktycznie w każdym wieku, zarówno studentów, absolwentów, jak i osób z grupy 50+. Co bardzo ważne jest szansą na zdobycie stałej pracy. Jak wskazują dane Polskiego Forum HR około 20 proc. pracowników tymczasowych jest później zatrudnianych u pracodawcy na stałe" - mówiła Anna Wicha, dyrektor generalny Adecco Poland, wiceprezes Eurociett.

"Warto również omówić korzyści po stronie firm, które wykorzystują tę formę zatrudnienia. Z perspektywy pracodawcy jest to możliwość elastycznego zarządzaniem zatrudnieniem, czyli szybkiego reagowania na zmiany w natężeniu prac - dostosowanie do aktualnych potrzeb rynku np. w sektorze produkcji" - uważa Wicha.

Uczestnicy zastanawiali się również m.in. nad granicami pozytywnej motywacji, aspektami podnoszenia wydajności poprzez stosowne procedury nadzoru i kontroli, motywacją pozafinansową.

"Menedżerowie stają obecnie przed wieloma dylematami związanymi z efektywnością pracy zespołów, np: na ile kontrolować pracowników, "patrzeć na ręce", a na ile okazywać zaufanie i postawić na samokontrolę?; czy i w jaki sposób wyciągać negatywne konsekwencji wobec pracowników za zachowania niezgodne z normami? W praktyce (...) ścisła kontrola jest "normalnym" sposobem zapewnienia efektywności (...) Motywacja przybiera wówczas formę głównie negatywną, a jak wiadomo strach przed ukaraniem nie sprzyja w długim okresie braniu na siebie odpowiedzialności przez pracowników, ich kreatywności i chęci do wychodzenia poza schematy. A tego właśnie potrzebują dzisiejsze firmy. (...) Na tym również polega rola współczesnych menedżerów" - mówił Krzysztof Ogonowski, prezes BPI Polska.

Gospodarzem Kongresu było Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych.

Partnerzy wydarzenia to: Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, firma Unicomp-WZA, Adecco Poland i BPI Polska, Business Service, Compensa Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie SA Vienna Insurance Group, Crido Taxand, DLA Piper i Instytut Rynku Kapitałowego - WSE Research.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie: http://seg.org.pl/pl/iii-kongres-hr-spolek-gieldowych-seg .

Patronem medialnym Kongresu Była Polska Agencja Prasowa. (PAP)

dan/

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)