III kw. przyniósł symptomy ożywienia, będzie kontynuacja w IV kw. - NBP (opis)
19.10. Warszawa (PAP)- W III kwartale wzmocniły się sygnały poprawy sytuacji ekonomicznej w sektorze przedsiębiorstw, a oceny na IV kwartał pokazują poprawę prognoz zamówień,...
19.10. Warszawa (PAP)- W III kwartale wzmocniły się sygnały poprawy sytuacji ekonomicznej w sektorze przedsiębiorstw, a oceny na IV kwartał pokazują poprawę prognoz zamówień, produkcji, eksportu, zatrudnienia oraz wzrost płac - wynika z badania koniunktury NBP.
Poniżej cytaty z raportu NBP:
SYTUACJA EKONOMICZNA
- W III kw. sygnały poprawy sytuacji w sektorze przedsiębiorstw wzmocniły się. Jednocześnie zanotowano również dalszy wzrost optymizmu prognoz sytuacji na IV kw. Poprawie sprzyjały lepsze perspektywy sprzedaży. W podsumowaniu swojej sytuacji na tle obserwowanych w ciągu ostatnich 12 miesięcy zjawisk gospodarczych relatywnie duża grupa respondentów (38 proc.) deklaruje, że poważne problemy ich ominęły. Trudności dotknęły w sumie połowę firm, z czego większość je już pokonała lub w najbliższym czasie oczekuje poprawy sytuacji. Na brak perspektyw poprawy czy wręcz dalsze pogorszenie sytuacji wskazuje co czwarta firma w próbie.
POPYT
- W III kw. odnotowano poprawę sytuacji w obszarze popytu. Pomimo wyraźnych wzrostów odnotowanych w czerwcowym i wrześniowym badaniu, poziomy większości analizowanych wskaźników wciąż pozostają jednak poniżej swoich wartości średnich. Poprawy sytuacji w IV kw. 2009 r. należy oczekiwać w większości analizowanych grup przedsiębiorstw: w przetwórstwie przemysłowym, handlu, budownictwie oraz transporcie. W związku z uzależnieniem od koniunktury światowej wciąż nieco większe problemy ze znalezieniem odbiorcy na oferowane produkty mają eksporterzy, choć i oni spodziewają się ożywienia w nadchodzących miesiącach. Pomimo notowanej w ostatnim czasie aprecjacji rodzimej waluty, polskiemu eksportowi wciąż sprzyja relatywnie słaby złoty, który pozytywnie wpływa na opłacalność sprzedaży na obce rynki.
EKSPORT
- Sytuacja w obszarze sprzedaży eksportowej w III kw. uległa lekkiej poprawie względem poprzedniego okresu, jednak nastroje przedsiębiorców są nadal gorsze niż na początku 2008 roku. Decydującym czynnikiem oddziałującym negatywnie na sprzedaż eksportową pozostał słaby popyt, wynikający z ogólnoświatowego spowolnienia gospodarczego. Aprecjacja złotego w III kw. w relacji do II kw. nieco pogorszyła konkurencyjność cenową polskich produktów na obcych rynkach, jednak opłacalność eksportu, szczególnie rozliczanego w euro pozostaje na wysokim poziomie.
ZATRUNIENIE
- Drugi raz z rzędu poprawiły się prognozy zatrudnienia na kolejny kwartał. Było to skutkiem przede wszystkim zmniejszenia się udziału przedsiębiorstw przewidujących spadek zatrudnienia. Nadal jednak przedsiębiorstwa ponad dwukrotnie częściej planują redukcję zatrudnienia niż jego wzrost. W większości sekcji i klasyfikacji prognozy zatrudnienia poprawiły się kw/kw, nadal jednak należy oczekiwać w IV kw. spadku zatrudnienia.
WYNAGRODZENIA
- W relacji do poprzedniego kwartału zwiększył się odsetek firm planujących podwyżki płac w IV kw. 2009 r. - takich firm będzie więcej niż przedsiębiorstw redukujących płace. Podwyższać płace będą głównie duże przedsiębiorstwa. Średnia wysokość planowanych podwyżek wynagrodzeń będzie na poziomie zbliżonym do poprzedniego kwartału. Wyhamowała, utrzymująca się od trzech kwartałów tendencja poprawy relacji pomiędzy wzrostem wynagrodzeń i wzrostem wydajności pracy.
INWESTYCJE
- W rezultacie obserwowanej w próbie poprawy koniunktury w IV kw. spodziewać się można również umocnienia (słabych jeszcze w ubiegłym kwartale) sygnałów ożywienia aktywności inwestycyjnej. Wzrost optymizmu widoczny jest zarówno w planach nowych inwestycji, jak i w ocenie możliwości kontynuowania już rozpoczętych projektów rozwojowych. Poprawa nastrojów nie pozwoliła jednak jeszcze na zdecydowane wybicie wskaźnika prognoz nowych inwestycji, które by zrekompensowało głęboki spadek z ubiegłego roku. Wskaźnik nadal więc pozostaje na historycznie niskim poziomie, co pokazuje, że przedsiębiorstwa nadal przejawiają niewielkie zainteresowanie rozpoczynaniem kolejnych przedsięwzięć inwestycyjnych.
ZAPASY
- Stopień dopasowania zapasów produktów gotowych do potrzeb przedsiębiorstw poprawił się drugi kwartał z rzędu. Zmniejszyła się skala problemów z nadmiernymi zapasami.
KREDYT
- Mimo wzrostu wskaźników prognoz zadłużenia kredytowego, w najbliższym kwartale niemal wszystkie klasy przedsiębiorstw, oprócz firm największych pod względem zatrudnienia, planują wyraźnie ograniczyć zadłużenie kredytowe. Może to wynikać m.in. z niskiej dostępności kredytu - przy większej liczbie firm ubiegających się o kredyt, nieznacznie wzrósł odsetek decyzji odmownych.
OPROCENTOWANIE KREDYTU
- W III kw. 2009 r. mediana oprocentowania kredytów złotowych, zarówno krótko- jak i długoterminowych utrzymała się na poziomach zbliżonych do poprzedniego kwartału. Dość wyraźnej obniżce uległa jedynie mediana oprocentowania krótkoterminowych kredytów dewizowych. Choć spadł odsetek przedsiębiorców, którzy będąc kredytobiorcami spodziewają się wzrostu oprocentowania w perspektywie kwartału, takie firmy wciąż stanowią większość w próbie.
PŁYNNOŚĆ
- W III kw. płynność finansowa przedsiębiorstw nie uległa znaczącym zmianom i wciąż kształtuje się na pozytywnych z perspektywy historycznej poziomach. Podobnie jak w poprzednim kwartale, jedna trzecia respondentów deklaruje zbyt niski poziom środków bieżących w relacji do potrzeb. Odsetek przedsiębiorstw terminowo obsługujących zobowiązania oraz średni czas płatności zobowiązań i ściągania należności handlowych stabilizuje się na poziomach obserwowanych przed rokiem.
CENY
- Choć oczekiwania inflacyjne uległy wzmocnieniu kdk, to ankietowane przedsiębiorstwa nadal częściej przewidują spadek inflacji w ciągu najbliższego roku niż jej wzrost - spadek dynamiki cen towarów i usług prognozuje ponad 1/3 firm. W IV kw. wzmocnieniu w stosunku do poprzedniego kwartału uległy także oczekiwania wzrostu cen surowców. Można oczekiwać bardzo niewielkiego wzrostu dynamiki cen własnych produktów i usług, m. in. w budownictwie oraz w przemyśle przetwórczym. Wzrost taki wynika przede wszystkim ze spadku udziału firm redukujących ceny. Wyrównał się zakres i poziom podwyżek cen planowanych. (PAP)
map/ ana/