Trwa ładowanie...

IKEA usunęła postacie kobiet z katalogu na Arabię Saudyjską

Szwedzki koncern meblowy IKEA usunął postacie kobiece z przeznaczonej
dla Arabii Saudyjskiej wersji swego katalogu na rok 2013 - poinformował szwedzki
bezpłatny dziennik "Metro".

Share
IKEA usunęła postacie kobiet z katalogu na Arabię SaudyjskąFot: AFP/John Moore
d1cx5g6

Jako przykład gazeta zamieściła dwie wersje zdjęcia, przedstawiającego czteroosobową rodzinę w łazience. W wersji dla Arabii Saudyjskiej widać na nim tylko ojca i dwoje dzieci, podczas gdy postać matki oraz odbicie jej twarzy w lustrze całkowicie zniknęły.

Według "Metra", uczyniono tak ze względu na obowiązujący w saudyjskim królestwie zakaz publikowania wizerunków kobiet z odsłoniętą skórą. Decyzję IKEA skrytykowała szwedzka minister handlu Ewa Bjoerling.

- Kobiet nie można wyretuszować z rzeczywistości - powiedziała dziennikowi, dodając, iż sprawa zdjęć stanowi kolejny smutny przykład na to, jak daleka jest jeszcze droga do równouprawnienia mężczyzn i kobiet w Arabii Saudyjskiej.

d1cx5g6

Rzeczniczka IKEA Yiva Magnusson oświadczyła agencji, iż koncern ma jasny kodeks postępowania z równością mężczyzn i kobiet jako częścią składową. Za przeznaczony dla Arabii Saudyjskiej katalog odpowiedzialna jest spółka holdingowa Inter IKEA, od której nie udało się na razie uzyskać komentarza.

W ubiegłym tygodniu IKEA usunęła z interaktywnej części swej rosyjskiej strony internetowej zdjęcie ludzi w kolorowych maskach narciarskich, używanych również przez członkinie zespołu Pussy Riot, których proces o chuligaństwo motywowane nienawiścią religijną toczy się obecnie w Moskwie.

W informacji o usunięciu nadesłanego w ramach konkursu zdjęcia zaznaczono, że IKEA jest instytucją komercyjną, która prowadzi swą działalność poza sferami polityki i religii. - Nie możemy pozwolić, by nasz projekt reklamowy został wykorzystany dla jakiegokolwiek rodzaju agitacji - podkreślono.

d1cx5g6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1cx5g6